Tulum s(l)ova – projekt za poticanje čitanja održan u školskoj knjižnici Gospodarske škole Varaždin

Autor: Vjekoslav Mauriček, 3. 11. 2020.

Mjesec hrvatske knjige i Mjesec školskih knjižnica i ove je  godine  u našoj školskoj knjižnici obilježen Tulumom s(l)ova. Da je čitanje ponovno in i da itekako može biti zabavno dokazali smo ovaj petak  u školskoj knjižnici.

Uz pridržavanje epidemioloških mjera učenici drugog razreda - smjer kuhari čitali su i družili se u petak, 30.listopada 2020. u školskoj knjižnici Gospodarske škole Varaždin.

Program:

Pjesma TBF-a „Rižot s plodovima mora“

Riječi dobrodošlice i uvod u temu – knjižničarka

Pravila ponašanja na čitateljskom susretu

Kviz: Kakav si kuhar/ica?

Što znam o kulinarstvu

Razgled izložbe – Beletristika s okusom

Upoznavanje s aplikacijom glideapp – Svijet kuharica

Crtice iz života i rada Pavla Pavličića – ppt

Ceremonijalno čitanje ulomaka iz knjige  Kruh i mast

Skype s Graditeljskom, prirodoslovnom i rudarskom školom Varaždin

Slatki kutić

Fim: Julie & Julia ( Životi dviju legendarnih kuharica isprepliću se u jednoj priči, Meryl Streep i Amy Adams)

Večer je bila posvećena njihovu omiljenom književniku Pavlu Pavličiću, ali ovaj put nismo se bavili kriminalističkim romanima nego smo u ugodnoj i opuštenoj atmosferi, uz svjećice čitali prozne zapise o hrani iz njegove knjige Kruh i mast.

Čitali smo tako tekstove o bundevama, dunji, orasima, palačinkama, kupusu, a doznali smo i što su šufnudle.

Za atmosferu u knjižnici pobrinule su se Barbara Dukarić, knjižničarka, Marina Ivanović, prof. i Nena Bosilj, prof.

Učenici su čitateljskim susretom bili zadovoljni, bilo im je lijepo i zanimljivo jer uz to što su čitali, imali su prilike i riješiti kviz o kulinarstvu, čuti se preko skypa s Graditeljskom, prirodoslovnom i rudarskom školom Varaždin, a za kraj su se zasladili delicijama jeseni koje su sami pripremili u praktikumu škole.

Svi se možemo složiti kako nas čitanje izlaže različitim novim perspektivama te nam omogućuje traganje za novim, još neistraženim prostorima riječi i pomaže nam izraziti svoja stajališta u ravnopravnom razgovoru unutar skupine.

Dojmovi učenika:

Prekrasan je ambijent u školskoj knjižnici, počet ću čitati više.

Bilo mi je lijepo, posebno su me se dojmili kvizovi.

Mogli bi ovako i više puta čitati.

Baš nas je lijepo knjižničarka iznenadila, složila je za nas lijepu  izložbu, a čitanje uz svijeće mi je bilo nešto posebno.

Potrudit ću se da čitam više.

Napomena:

Potražite nas i na facebook stranici školske knjižnice

Evo nas i u medijima:

Knjižničarka