> Projekti
Arhiva škole

ARHIVSKI MATERIJAL

U našoj školi odavno postoji potreba sustavnog arhiviranja i primjerenog smještaja građe koja se nakupljala tijekom svih godina djelovanja škole. Riječ je  o onim materijalima za koje ne postoji zakonska obaveza čuvanja, ali koji svjedoče o bogatoj povijesti škole ( starija priznanja, najstariji sačuvani dnevnici rada i zapisnici... ) te o različitim materijalima koji svjedoče o nastavnim i izvannastavnim aktivnostima nastavnika i učenika ( članci o školi u novinama, TV - reportaže o školi, fotografije i zabilješke o izvanškolskim aktivnostima, proslavama, izletima i ostalim događajima, stari didaktički materijal ). Dosad je o tom arhivskom materijalu vodio brigu mr. Eduard Vargović i zahvaljujući njemu sačuvano je mnogo vrijednog materijala o djelovanju škole. Ti su podaci nezamjenjivi prilikom izrade školskih godišnjaka ili obilježavanja pojedinih obljetnica. U školi do sada ta građa nije bila primjereno smještena.

OPIS PROJEKTA

Građa će najprije biti pregledana i sistematizirana po vremenskim razdobljima i vrstama građe ( slikovni, pisani, materijalni, auditivni izvori ). Samo na taj način je moguć jednostavan pregled i snalaženje u materijalima. Pri tome je - iako više ne radi na školi - pomoć ponudio i mr. Vargović, koji je najbolje upoznat s građom. Prijedlog je da građa bude smještena u školskoj knjižnici. Za to će biti potrebno projektirati i izraditi posebne ormare. Također, bit će potrebno dodatno zaduženje prikupljanja i sustavnog arhiviranja aktualne građe koja će pritjecati tijekom narednih godina. Projekt bi trebalo završiti ne samo primjerenim smještanjem materijala, već i prigodnom izložbom uzoraka iz arhive povodom Dana škole.

CILJEVI PROJEKTA

Jedan od ciljeva ovog projekta prvenstveno je razvrstavanje, smještaj i primjereno čuvanje arhivske građe u optimalnim uvjetima.

Drugi je cilj osmišljavanje sustava koji bi omogućio primjereno prikupljanje aktualne građe i njezino redovito arhiviranje.

Važno je i građu učiniti dostupnom za pretraživanje i proučavanje u svrhu znanstvenih i učeničkih radova.

« Studeni 2017 »

Pretražujete li E-katalog na mrežnim stranicama Knjižnice?

> Projekti