O knjižnici

PERIODIKA: 16 naslova pretplate

KNJIŽNIČARKA: Barbara Dukarić, prof. sociologije i dipl. knjižničar

POVIJEST KNJIŽNICE:

Tehnička, industrijsko-obrtnička i trgovačko-ugostiteljska škola dijele se 1992.god. na Gospodarsku školu i Srednju strukovnu školu. Školsku knjižnicu diobenim ugovorom nasljeđuje Srednja strukovna škola. U dogovoru s ravnateljem Željkom Posavcem prof. Ante Karača pokreće osnivanje školske knjižnice. Budući da je škola imala manjak učeničkog prostora, pregrađuje se dio hodnika u prizemlju (prostor 6X3 m) za potrebe knjižnice. Na početku šk. god. 1994./95. nabavljene su prve knjige. U nabavci knjiga pomogla su mnoga varaždinska poduzeća i pojedinci ( Vlado Bistrović, Amir Terzić...). Veliku stručnu pomoć pružila je gospođa Jasminka Štimac, voditeljica Matične službe Gradske knjižnice Metel Ožegović. Posebno valja istaknuti rad učenika-knjižničara koji su za vrijeme zimskih praznika redovito dolazili u školu i radili kako bi knjižnica što prije proradila.
U siječnju 1995.god. počela je posudba knjiga. Godine 1994. nabavljene su 672 knjige, 1995.god. 1069, 1996.god. 798, 1997.god. 809, 1998.god. 379, 1999.god. 412, 2000.god. 382 itd. Knjižnica je 1997.god. informatizirana ( prva informatizirana školska knjižnica u Varaždinskoj županiji). Za obradu građe koristi se program METEL WIN. Dogradnjom škole dobio se novi školski prostor i učionica uz knjižnicu pretvorena je u čitaonicu (76m2). Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH daje suglasnost za radno mjesto knjižničara u našoj školi te od 1. rujna 2004.god. poslove školskog knjižničara obavlja Barbara Zaplatić. Cilj nam je školsku knjižnicu učiniti kulturnim središtem škole. Ona je dio obrazovnog procesa, učenicima pruža obavijesti i spoznaje koje su bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i pristupu informacijama. U knjižnici učenici stječu vještine učenja, razvijaju maštu i osposobljavaju se za život odgovornih građana.

DJELATNOST I ZADAĆA ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Odgojno-obrazovna djelatnost obuhvaća:

• organizirano i sustavno upoznavanje učenika s knjigom te razvijanje navike posjećivanja knjižnice
  • pomoć pri izboru knjige i upućivanje u čitanje književnih djela, stručne literature, časopisa itd.
  • upućivanje učenika u način upotrebe referentne zbirke
  • pomoć učenicima u pripremi i obradi zadanih tema i referata
  • organizacija nastavnih sati u knjižnici
  • suradnja s profesorima i stručnim suradnicima u nabavi knjižne građe

Stručna knjižnična djelatnost obuhvaća:

• organizaciju i vođenje knjižnice
  • nabavu knjige i ostale informacijske građe
  • knjižnično poslovanje: inventarizacija, signiranje, klasifikacija, katalogizacija, otpis i revizija
  • praćenje i evidencija knjižničkog fonda
  • izrada popisa literature
  • zaštita knjižnične građe
  • suradnja s Matičnom službom
  • suradnja s knjižarama i nakladnicima

Kulturna i javna djelatnost realizira se kroz organizaciju, pripremu i provedbu kulturnih sadržaja u knjižnici.

« Rujan 2017 »

Pretražujete li E-katalog na mrežnim stranicama Knjižnice?

> Knjižnica  > O Knjižnici