Kreativna REakcija za nenasilje

„Kreativna REakcija za nenasilje“

U  utorak, 7. ožujka 2017. godine, održana je u Zagrebu konferencija u sklopu projekta „Kreativna REakcija za nenasilje“ na kojoj su sudjelovale i učenice naše škole, Isabel Žugec i Anamarija Meštrić, a pratila ih je psihologinja Romana Grđan.

U sklopu projekta kojeg Udruga Zamisli provodi u suradnji s Gospodarskom školom te srednjim školama iz Daruvara, Oroslavlja, Zagreba i Velike Gorice održala se konferencija u Tribinama grada Zagreba na temu suzbijanja nasilja i govora mržnje te promicanja tolerancije. O posljedicama nasilja i diskriminacije, te o pravima koja učenici imaju, izlaganja su održale Margareta Mađerić iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, pravnica Marija Boban s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež Lana Peto Kujundžić i psihologinja Ivana Buljan Babić iz Ambidekster Kluba. Nakon poučnih i zanimljivih izlaganja stručnjaka, učenici su sudjelovali u raspravama o nasilju i nenasilnom rješavanju sukoba u malim grupama (World Cafe metoda), a imali su priliku raspravljati te sudjelovati u forum kazalištu kojeg su izvodili članovi Savjetovališta Luka Ritz.

I ove školske godine naši učenici sudjeluju u projektu Kreativna REakcija za nenasilje koji provodi Udruga Zamisli uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Glavni ciljevi projekta su: promicanje tolerancije, nenasilja, nenasilnog rješavanja sukoba i poštivanja različitosti.

Partneri na projektu su Ekonomska i turistička škola Daruvar, Ambidekster Klub i Savjetovalište Luka Ritz. Suradnici na projektu su Srednja škola Oroslavje, Gospodarska škola Varaždin i IX. gimnazija iz Zagreba.

U sam projekt se aktivno uključila Gimnazija Fran Galović iz Koprivnice i Srednja strukovna škola Velika Gorica.

Prva od aktivnosti projekta je provedba treninga koji se održao od 9. do 11. prosinca u Zagrebu. Svrha treninga je preventivno utjecati na nasilje među mladima te poticati nenasilno rješavanje sukoba, toleranciju i poštovanje različitosti kroz aktivno uključivanje mladih.

Učenici su se informirali, educirali i uključili kroz interaktive radionice i izvedbu boala.

Daljnje aktivnosti projekta su: vršnjačke prezentacije po školama, konferencija, predavanje o volonterstvu u Ekonomskojj i turističkoj školi Daruvar, kulturna manifestacija u Daruvaru te obilježavanje Međunarodnog dana nenasilja u listopadu 2017. godine.

Udruga Zamisli u partnerstvu s Gospodarskom školom i srednjim školama iz Daruvara, Oroslavja Zagreba provodi projekt „Kreativna REakcija za nenasilje“ s ciljem promicanja tolerancije, poštivanja različitosti i nenasilnog rješavanja sukoba. Dvodnevna radionica koja se održala u Zagrebu 4. i 5. prosinca samo je jedna od aktivnosti koja će biti provedena u sklopu projekta.

Učenici su se kroz radionice na zanimljiv i kreativan način informirali i educirali o primjerima nasilja, čimbenicima koji utječu na podržavanje nasilja, ali i o načinima nenasilnog rješavanja sukoba, toleranciji i ljudskim pravima. Edukativne i kreativne radionice vodili su Sanja Krznarić, mag. soc. rada, Jeanette Tadić, mag. komunikologije, Ana Goričanec, mag. edu. art i Mario Kovač, filmski i kazališni redatelj.

U dvodnevnoj radionici je sudjelovalo četvero učenika 2.B i 2.D razreda: Dominik Jalušić, Ivan Ludošan, Ivana Kopjar i Marina Kveštek. U slobodno vrijeme učenici su odlučili posjetiti Muzej iluzija i pogledati što se događa na zagrebačkim ulicama u vrijeme Adventa.

Učenici Gospodarske škole su se svojim znanjem, vještinama i ponašanjem pozitivno istakli među  vršnjacima, a njihove filmske uratke i likovne radove moći ćete uskoro vidjeti i u našoj školi.

Edukativne radionice s voditeljicama Sanjom Krznarić i Jeanette Tadić

Video radionica s voditeljem  Marijom Kovačem, učenici Ivan Ludošan i Dominik Jalušić

Likovna radionica s voditeljicom Anom Goričanec, učenice Ivana Kopjar i Marina Kveštek

« Rujan 2017 »

Pretražujete li E-katalog na mrežnim stranicama Knjižnice?

> Projekti  > Kreativna REakcija za nenasilje