IVANA KOKOT IZ GOSPODARSKE ŠKOLE VARAŽDIN PRVA NA DRŽAVNOM NATJECANJU IZ KOMPJUTORSKE DAKTILOGRAFIJE

Autor: Administrator , 22. 11. 2012.

U subotu, 17. studenoga 2012. godine, u Zagrebu je, u organizaciji HRVATSKOG STENOGRAFSKOG DRUŠTVA, održano 34. DRŽAVNO NATJECANJE U KOMPJUTORSKOJ DAKTILOGRAFIJI pod nazivom Dan tipkovnice.

Natjecanje se tradicionalno održava u sklopu Međunarodnog sajma knjiga i učila INERLIBER.

Na natjecanju je, u skupini A – vrhunski daktilografi (praktičari), nastupilo 12   natjecateljica, dok je u skupini B – učenici, nastupio 31 natjecatelj.

Iz Gospodarske škole u Varaždinu, na natjecanje u kategoriji učenici prijavljene su i sudjelovale dvije učenice 4. A razreda, smjer poslovni tajnik i to IRENA JEŽOVITA i IVANA KOKOT, a pratila ih je njihova profesorica i mentorica Mira Šincek, prof. savjetnica.

U jakoj konkurenciji najboljih učenika daktilografa iz trinaest gradova Hrvatske, učenice Gospodarske škole su bile vrlo uspješne.

Ivana Kokot je osvojila PRVO MJESTO u kategoriji učenika i postigla izuzetno visok rezultat u prijepisu, tj. 435,9 neto znakova u minuti, što odgovara brzini koju postižu profesionalni daktilografi.

Irena Ježovita je osvojila osmo mjesto u kategoriji učenika, postigavši u prijepisu brzinu od 340,6 neto znakova u minuti.

Na proglašenju rezultata, predsjednica povjerenstva za provedbu natjecanja, gđa Marica Piršlin, nastavnica savjetnica je konstatirala da su na ovogodišnjem natjecanju u obje kategorije ostvareni najbolji rezultati u prijepisu do sada, a posebno je u kategoriji učenika izdvojen izvrstan uspjeh koji je postigla Ivana Kokot, te je, kako je prisutne izvijestio gospodin Josip Hanjš, predsjednik Hrvatskog stenografskog društva, Ivana Kokot odabrana da bude uz prve četiri najbolje plasirane profesionalne daktilografkinje dio hrvatske ekipe koja će nastupiti na Svjetskom prvenstvu, natjecanju koje se organizira u sklopu 49. kongresa INTERSTENO od 13. do 19. srpnja 2013. godine u Ghentu u Belgiji.

Ovo je prvi put da će jedna učenica biti dio državne ekipe koja se natječe na svjetskom natjecanju. Ivana je svojim vrhunskim rezultatom zaslužila da je odaberu i uvrste u ekipu, napomenuo je gosp. Hanjš i objasnio da će troškove puta, smještaja, kotizacije za natjecanje za Ivanu Kokot snositi Hrvatsko stenografsko društvo.

Za njezinu mentoricu kao pratnju na natjecanje, škola bi trebala iz drugih izvora pribaviti sredstva za financiranje puta.

Otvaranje natjecanja i sama provedba natjecanja održana je u prostorijama Hrvatske zajednice tehničke kulture u jutarnjim satima, dok je svečano proglašenje rezultata bilo u večernjim satima u prostorijama Hrvatskog stenografskog društva. Najbolje plasiranim natjecateljima podijeljeni su pehari i diplome, a ostalima diplome prema ostvarenom plasmanu.

Za pratitelje, tj. profesore mentore učenika natjecatelja i za profesionalne daktilografe gđa Marica Piršlin, nastavnica savjetnica je održala Informatičku tribinu na temu Izrada indeksa pojmova i bibliografije pomoću računala.

Svi u školi, a posebno ravnateljica Katica Kalogjera Novak i mentorica Mira Šincek, koja učenicima predaje stručne predmete, između ostalog i kompjutorsku daktilografiju, ponosni su na uspjeh ovih učenica koje su, valja podsjetiti, ove godine u svibnju na Državnom natjecanju učenika/ca u zanimanju poslovni tajnik/ca u Vinkovcima zauzele prvo mjesto – Ivana Kokot i drugo mjesto Irena Ježovita.

Pripremila

Mira Šincek, prof. savjetnica