PROJEKT ŠAFRAN

Autor: Administrator , 5. 11. 2012.

Konačno procvjetali šafrani u dvorištu škole.

Djevojke iz 1.b razreda brinu da gredica šafrana ostane uredna i lijepa.

08.TRAVNJA 2013.

Učenici naše škole sudjelovali su u simboličnoj sadnji lukovica šafrana na Židovskom groblju u Varaždinu.

U sklopu projekta «Šafran – znanjem protiv mržnje», predstavnici učenika Gospodarske škole : Aleksandra Hrman, 4.E, Višnjić Dalibor, 4.O, Blažunaj Martin, 1.B, Slatki Marko 1.B i Mašić Maja, 1.B sa svojom mentoricom Šteficom Pokorny , predstavili su temu Predrasude 9. studenog 2012. u Svečanoj dvorani Glazbene škole Varaždin

Ssvoj su dio projekta predstavili u edukativnom programu za učenike i mentore osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije, te predstavnike Varaždinske gradske i županijske vlasti i to na oduševljenje svih nazočnih, a osobito gđe Michal Herkovitz

• učenici su sudjelovali u simboličnoj sadnji lukovica šafrana na Židovskom groblju u Varaždinu
  • učenici su sudjelovali na projekciji dokumentarno – edukativnog filma «Moramo pamtiti», osobnom izlaganju i  izlaganju zamjenice Veleposlanika Republika Izrael u Republici  Hrvatskoj gđe Michal Hershkovitz

Projekt  je cjelogodišnja aktivnost u koju se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta. Projekt nastoji mlade ljude upoznati s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se ujesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust. Kada se ljudi dive cvijeću, djeca mogu objasniti što ono predstavlja.

Škole u Hrvatskoj lukovicama šafrana opskrbljuje Javna ustanova Spomen područja Jasenovac.

Opis projekta:

Nositelji: učenici 1.B i 1.O razreda

profesorice Štefica Pokorny i Barbara Dukarić

Udruga za edukaciju i promicanje ljudskih prava za Varaždinsku županiju

Način realizacije:

LISTOPAD: održane su 2 radionice kako bi se učenici upoznali s temom i lakše pripremili za provođenje

projekta, podijeljeni su im materijali i zadani istraživački radovi

1.PREDRASUDE I STEREOTIPI

2.DISKRIMINACIJA, RASIZAM I ANTISEMITIZAM

STUDENI: sadnja lukovica žutog šafrana u dvorištu škole

sudjelovanje na seminaru "Znanjem protiv mržnje" u organizaciji Udruge za edukaciju i

promicanje ljudskih prava

sadnja lukovica šafrana na Židovskom groblju u Varaždinu

Obilježiti MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE pano u holu škole (16.studeni 2012.)

PROSINAC: pratiti lukovice šafrana u školskom dvorištu (fotografirati i voditi bilješke)

Obilježiti MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA (10.prosinca 2012.)

Učenici 1.O  razreda pogledali su film Lea i Darija u školskoj knjižnici (18.prosinca 2012.)

Organizirati odlazak učenika u Gradski muzej Varaždin

upoznati povijest židovske zajednice u Varaždinu

SIJEČANJ:  MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA (27.siječnja 2012.)

Sažetak projekta

Trajna suradnja sa školama širom svijeta koje se uključuju u projekt.

Svijet je dovoljno velik za sve nas i svi moramo naučiti kako je divno što postoje razlike između naše boje kože, naših vjerskih i kulturnih tradicija, načina na koji se odijevamo, hrane koju jedemo, te između naših mentalnih i fizičkih sposobnosti. Sve te razlike zovu se raznolikost. Svijest o toj raznolikosti čini nas bogatijima i tolerantnijima.

Budimo zagovornici života, ljudskog dostojanstva i mira jer vjerujemo u bolju i sretniju budućnost.

Sadnja lukovica šafrana u dvorištu škole

Knjižničarka