POSJET ŽIDOVSKOM OSIJEKU U SKLOPU TOLI PROJEKTA „TWO CITIES-ONE STORY“

Autor: Kristina Brezak, 14. 4. 2023.

Učenice 4. N i 2. G razreda (Lucija Kovinčić, Emili Maslov, Klara Tomašek, Lucija Belčec i Marta Besek) posjetile su Osijek 18. i 19. ožujka 2023. godine sa svojom mentoricom prof. Biserkom Zajec kako bi upoznale židovski Osijek.

Ovaj projekt financira američki institut TOLI iz New York-a (The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights) u partnerstvu s Documentom- Centrom za suočavanje s prošlošću.

Cilj ovog projekta je educirati učenike o lokalnoj židovskoj povijest Osijeka i Varaždina vezanoj uz patnje Židova tijekom Holokausta kao i stjecanje vještine kritičkog mišljenja o povijesnim događajima.

Projekt je zamišljen kao razmjena učenika Gospodarske škole Varaždin i Medicinske škole Osijek (mentorica Đurđica Radić, prof.) uz partnerstvo neprofitne organizacije „Generator“ iz Osijeka (Senata Majić, prof.). Tijekom ovog studijskog putovanja učenice su posjetile Muzej osobnih priča, Židovsku općinu Osijek te su sudjelovale u edukacijskoj Spomen-ruti „Židovski Osijek“.

Učenice Gospodarska škole Varaždin prvo su posjetile  Muzej osobnih priča gdje su se upoznale s osobnim pričama građana Osijeka, pripadnika romske, židovske i srpske nacionalne manjine. Ovaj muzej preispituje uvriježena stajališta i predrasude o manjinama, prezentirajući drugačije narative kroz fotografiju, predmete i dokumentarne videozapise.

Nakon toga učenice su posjetile Židovsku općinu Osijek gdje ih je dočekala Nives Beissmann, voditeljica nedjeljne škole za djecu, i održala im predavanje o židovskoj povijesti, kulturi i blagdanima a s učenicama je provela i  radionicu „Pesah“. Učenice su također imale priliku upoznate se sa sinagogom, židovskom tradicijom, običajima kao i s radom židovske općine.

Sljedećeg dana učenice su sudjelovale u edukacijskoj Spomen-ruti „Židovski Osijek“ koju je vodio lokalni turistički vodič Tomislav Vuković, prof. Učenice su obišle sva značajnija mjesta židovske arhitekture i djelovanja koja uključuju 15 osječkih lokaliteta. Nadalje, tijekom edukacijske rute, učenice su imale priliku čuti i osobne priče poznatih Osječana koji su preživjeli Holokaust, kao što su Branko Lustig i Darko Fischer.

U svibnju 2023.će učenice Medicinske škole Osijek doći u naš grad gdje će im domaćini, učenici Gospodarske škole Varaždin, predstaviti židovski Varaždin.