TJEDAN DAROVITOSTI U GOSPODARSKOJ ŠKOLI VARAŽDIN

Autor: Kristina Brezak, 29. 3. 2023.

Od 20.3. do 27.3.2023. u Gospodarskoj školi Varaždin održan je Tjedan darovitosti te je obilježen Međunarodni dan darovitih učenika.

Organiziran je bogati sadržaj za učenike i nastavnike škole. Koordinatorica događanja psihologinja Jelena Portner organizirala je Kreativnom kutku za učenike u kojem su mogli rješavati zadatke za poticanje kreativnog mišljenja i razmjenjivati iskustva.

Svi koji su htjeli znati više o kreativnosti i darovitosti te izraditi vlastiti životopis kreativnog ponašanja priključili su se Otvorenom satu „Sve što ste htjeli znati o kreativnosti, a niste nikoga pitali“ pod vodstvom psihologinje.

O događanjima u Tjednu darovitosti saznajte više u nastavku.

Učenici su imali priliku sudjelovati i u radionici „Poticanje kreativnosti“ koju je održala pedagoginja Branka Karača

I u školskoj knjižnici je bilo zanimljivo. Knjižničarka Barbara Dukarić, nastavnice Nadica Kolarić i Nikolina Vujasinović omogućile su učenicima sudjelovanje u radionici kreativnog pisanja te razgovor s nastavnicom i prevoditeljicom s norveškog jezika Vesnom Salomonsen uz sudjelovanje mlade gitaristice Glazbene škole Varaždin, Eme Posavec - Kovač. Time su ujedno bilježeni Svjetski dan poezije i Dan europskih autora.

Nastavnici su sudjelovali u predavanju „Daroviti učenici“ koje je održala psihologinja Portner. Nadalje, svojim predavanjem „Darovitost i kreativnost u srednjoj školi“ psihologinja je potaknula temu važnosti prepoznavanja potreba darovitih i poticanja kreativnosti u srednjoj školi sudjelujući na Međužupanijskom stručnom vijeću za obrazovni sektor ekonomija, trgovina i poslovna administracija – podsektor trgovina.

O profesionalnom osnaživanju za rad s darovitim učenicima nastavnici su se upoznali kroz izlaganje psihologinje, nastavnice Ive Vukotić i nastavnice Srednje strukovne škole Mateje Rusak čime je i ostvarena suradnja dvije srednje škole.

Također, ostvarena je suradnja s Osnovnom školom Sračinec čiji su učenici gostovali u Gospodarskoj školi Varaždin pod vodstvom mentorica socijalne pedagoginje Melite Jeremić i učiteljice Martine Levačić.

Učenici Gospodarske škole Varaždin, a ujedno polaznici Centra izvrsnosti za poduzetništvo uz mentorice Ivu Vukotić i Andrijanu Herceg  za njih su organizirali radionicu „Darovitost za poduzetništvo“.

Da bi učenici i nastavnici bili što bolje informirani o temi darovitosti i kreativnosti psihologinja je izradila plakate o važnosti kreativnosti u sadašnjem društvu i budućnosti, mitovima i zabludama o kreativnosti, rastućem načinu razmišljanja te darovitosti.

Sve aktivnosti zanimljivog tjedna svojom velikom potporom i aktivnim sudjelovanjem podržala je ravnateljica škole Jasminka Kelemen.

Tjedan darovitosti medijski je popraćen putem društvenih mreža i prilogom HRT-a.