POSJET HRVATSKOM SABORU I HNB-U UČENIKA GOSPODARSKE ŠKOLE VARAŽDIN, SUDIONIKA PROJEKTU „DOČEKAJ EURO – PISMEN“ U SKLOPU OBILJEŽAVANJA SVJETSKOG I EUROPSKOG TJEDNA NOVCA

Autor: Kristina Brezak, 28. 3. 2023.

U srijedu 22.03.2023. godine, u sklopu obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca, tridesetoro učenika, sudionika projekta „Dočekaj Euro – pismen“, su zajedno s tri profesorice u pratnji – Marinom Viljevac, Gordanom Kukina Balun i Anicom Novak – posjetili Hrvatski sabor i Hrvatsku narodnu banku.

Tijekom posjeta Saboru, učenici su se upoznali s poviješću Hrvatskog sabora i parlamentarnog sustava u Republici Hrvatskoj, kao i sa suvremenim činjenicama o radu Sabora i s radnim tjednom saborskih zastupnika. Učenici su obišli i razgledali saborske prostorije te sobu za sastanke, nakon čega su imali priliku s galerije Velike vijećnice za posjetitelje 15-ak minuta pratiti plenarnu sjednicu u sabornici. Učenici su zgradu Sabora napustili puni pozitivnih dojmova, nakon čega su se uputili prema Hrvatskoj narodnoj banci.

U okrugloj dvorani zgrade HNB-a, na Trgu hrvatskih velikana, učenici i nastavnice u pratnji su najprije slušali predavanje na temu „Hrvatska u Europodručju“, u kojem su imali prilike čuti o prednostima uvođenja eura, a zatim i predavanje o načinima provjere imamo li u rukama originalnu novčanicu eura ili falsifikat.

Učenici su dobili brošure i kartice s podsjetnikom na što sve treba obratiti pažnju pri provjeri novčanica. Na kraju im je predstavljena povijest zgrade HNB-a, koja je od 1927. do 1945. godine imala ulogu Zagrebačke burze za robu i vrednote, a na mjestu gdje se sada nalaze knjige bile su nekad 52 telefonske govornice koje su okruživale dvoranu. Prisutni učenici su bili oduševljeni, kako predavanjima, tako i monumentalnom okruglom dvoranom s kupolom promjera 21 metar i zavidnim brojem izloženih knjiga, kao i činjenicom da se ispod njih nalazi trezor.

Projekt "Dočekaj euro - pismen" provodi Gospodarska škola Varaždin u partnerstvu s udrugom URIP - Udruga za razvoj građanskog društva i poduzetništva, a sufinanciran je sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja u području izvannastavnih aktivnosti.

Posjet Hrvatskom saboru bio je nastavak na predavanje o Političkoj pismenosti, a posjetom HNB-u smo ujedno obilježili Svjetski i Europski tjedan novca. Sljedeća projektna aktivnost je predavanje o Financijskoj pismenosti.