SRETAN PRVI DAN PROLJEĆA I SVJETSKI DAN ŠUMA!

Autor: Kristina Brezak, 21. 3. 2023.

Prvi dan proljeća učenici 4.H te njihove profesorice Irena Ipša i Tatjana Škrlec-Čavlek obilježili su sadnjom stabla lipe ispred škole.

21.3. je također Međunarodni dan zaštite šuma te su nam stoga kratko predavanje održali Emilija Seidl, dipl.ing. šumarstva, članica Hrvatskog šumarskog društva, odjel za ekologiju i Davor Topolnjak, dipl.ing šumarstva i predsjednik Hrvatskog šumarskog društva – ogranak Varaždin, koje nam je poklonilo sadnicu.

Oni su istaknuli kako su šume važan dio ekološkog kompleksa jer stvaraju uvjete za očuvanje i razvoj bogate bioraznolikosti.

O svemu više saznajte u nastavku.

Šume prekrivaju gotovo jednu trećinu zemljine površine. One su pluća svijeta jer proizvode kisik koji udišemo, a stručnjaci su izračunali kako jedno stablo s površinom lišća od 150 četvornih metara za 100 godina proizvede kisika koliko je čovjeku potrebno za 20 godina života.

Šume su biološki najraznovrsniji ekosustavi na kopnu, dom za više od 80% kopnenih vrsta životinja i biljaka. I ekološka važnost šuma je višestruka. Sudjeluju u pročišćavanju podzemnih i površinskih voda, štite akumulacije pitke vode od zagađenja, imaju važnu ulogu zaštite od poplava, štite tlo od erozije, klizanja, sprječavaju nastanak lavina i klizanje snježnih masa.

Ipak, unatoč neprocjenjivim ekološkim, ekonomskim, društvenim i zdravstvenim dobrobitima, danas je šuma na Zemlji sve manje. Stoljećima se nemilosrdno krče da bi se stvorio prostor za nova naselja, poljoprivredne površine, tvornice i prometnice. Nerazumno i pretjerano se sijeku i koriste za drvenu građu, ogrjev i industrijsku preradu.

Nestajanje šuma nije samo nestajanje samog drveća: cijeli ekosustavi su uništeni, a svi mi, ljudi i životinje, trpimo posljedice. Stoga je svako zasađeno stablo neprocjenjiv doprinos očuvanju okoliša, najučinkovitiji način borbe protiv nepovoljnih posljedica globalnog zatopljenja, a učenicima će biti razlog da se povremeno vrate do bivše škole i prisjete se lijepih trenutaka koje su ovdje proveli.

Irena Ipša, razrednica 4.H