31. godišnja konferencija udruženja hotelijerskih i turističkih škola Europe AEHT

Autor: Vjekoslav Mauriček, 30. 1. 2019.

I ove školske godine Gospodarska škola Varaždin sudjelovala je na konferenciji udruženja hotelijerskih i turističkih škola Europe AEHT (Association of European hotel and tourism schools) koja se održala od 12. do 17. studenoga 2018. u Leeuwardenu, glavnom gradu nizozemske pokrajine Frizije.

U AEHT-i sudjeluje preko četiristo škola iz 32 europske zemlje među kojima su i Portugal, Njemačka, Austrija, Francuska, Italija, Srbija. Glavni cilj ovog udruženja jest da sudionici i njihovi mentori upoznaju nove kulture, sklope nova prijateljstva i poznanstva , da se stvore  i jačaju veze između zemalja te da jačaju kompetencije u ugostiteljskim zanimanjima.

Na ovogodišnjem natjecanju u Nizozemskoj predstavnica naše škole bila je Marta Sedlar, učenica 4.d razreda smjera turistička gimnazija. Natjecala se u disciplini Turistička destinacija, a mentorica joj je bila Mirna Rukavina Bakšaj, profesorica engleskog i njemačkog jezika.

AEHT nastoji poticati timski rad pa se učenici u svim disciplinama natječu ekipno, tj. s jednim članom ili dvama članovima iz neke od europskih zemalja, a jezik sporazumijevanja je engleski. Marta je dobila partnerice iz Austrije i Nizozemske s kojima je najprije rješavala inicijalni test o općem poznavanju Leeuwardena i Frizije. Potom su morale napraviti prezentaciju u kojoj predstavljaju trodnevnu turu po Friziji za četveročlanu obitelj s djecom između 10 i 14 godina. U prezentaciji su morale pokriti tri najvažnija obilježja Frizije, a to su more, jezera i šume. Na kraju su morale napraviti i letak na istu temu te sve predstaviti komisiji.

Učenicima je ovo bila izvanredna prilika za uspoređivanje i drugačiji pogled na zanimanja u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, koja su vrlo cijenjena u Europi i nude mnoge oblike napredovanja u struci.

Autor: Marta Sedlar, 4.d, 28.1.2019.