TRAGANJA KORALJKE RAJN

Autor: Administrator , 15. 10. 2010.

Otvorenju izložbe slika varaždniske slikarice Koraljke Rajn u novouređenom galerijskom prostoru naše škole prisustvovalo je mnoštvo gostiju, učenika i nastavnika.

"Pejzažimrtva priroda klasične su slikarske teme. Prisutne u varijacijama tijekom brojnih  umjetničkih pravaca, nerjetko su poslužile iskazivanju unutarnjih umjetnikovih stanja.  Upravo na tome tragu, bez namjere pukog “isporučivanja realiteta”- slikajući cvijeće, pejzaž i voće - Koraljka Rajn traži i izgrađuje likovni idiolekt. Iako je tehnika koju voli upotrebljavati suhi pastel, na ovoj nam se izložbi predstavlja uljima na platnu i medijapanu." - kazala je na otvorenju izložbe prof. Gordana Kokanović - Krušelj, ujedno i autorica recenzije ove izložbe.

Koraljka Rajn rođena je 1968. godine  u Varaždinu. Prvi konkretni sudar s likovnošću događa se još u varaždinskoj Gimnaziji, gdje kao članica likovne sekcije, koju tada vodi akademska slikarica, prof. Vera Kuntner, stiče osnovna likovna iskustva.

Slikarstvom je ozbiljnije zaokupljena od  2006. godine. Inspiraciju crpi u krajolicima varaždinskog podravlja, zagorskih brežuljaka i parkovnih vizura.  Rado obrađuje i motive mrtve prirode.  Izražava se u tehnici ulja na platnu i medijapanu te  suhom pastelu, a bavi se i rezbarijama u drvetu te izradom nakita i raznovrsnih  suvenira.

Članica je likovne udruge  « Likovna republika « , koja djeluje u  Sv. Martinu na Muri.

Sudionica je mnogih humanitarnih likovnih kolonija (Rab, Čakovec, Lepoglava, Zaprešić, Jastrebarsko,Višnjica, Radoboj, Zagreb, Ludbreg, Sv.Martin na Muri, Mursko Središće, ...).

Paralelno se bavi  i zborskim pjevanjem, gdje u dionici  prvog soprana  daje svoj doprinos djelovanju Mješovitog  pjevačkog zbora Obrtničkog glazbenog društva Varaždin.

"Koraljka Rajn na samim je počecima likovnog razvoja i ne ustručava se uputiti nas u svoja traganja i otkrivanja. No, već sada je zamjetna sukladnost tehnike koju upotrebljava s njenim temperamentom, a isto tako i imanentnost motiva koje slika s njenim osnovnim životnim pozivom- hortikulturom. Njena je interakcija s prirodom dinamična- ta povezanost nikako ne može rezultirati doslovnim mimetičkim prenošenjem, već refleksivnošću emotivnih stanja od kojih ovisi i promjena atmosfere od zanesenosti, preko ushita, nemira do smirenosti. Te promjene kroz koje nas vodi na svojim slikama ujedno ukazuju na postupak samoga stvaranja: emotivni impuls usmjerava likovni govor Koraljke Rajn." - kaže u svojoj recenziji prof. Kokanović - Krušelj.

Pogledajte i foto - galeriju otvaranja izložbe!

Otvaranje izložbe uljepšalo je i žensko pjevačko društvo Kalinka ruskog govornog područja iz Čakovca svojim izvanrednim nastupom.

Izložba se u novoopremljenom izložbenom prostoru Gospodarske škole Varaždin može razgledati svakodnevno (ponedjeljak - petak) od 8 - 14 sati. Dobrodošli!