POSLOVNI IZAZOVI ZAPADNOG BALKANA

Autor: Administrator , 21. 4. 2016.

U Zagrebu na međunarodnom natjecanju Poslovni izazov zapadnog Balkana čak trojica učenika 4K razreda naše škole  zastupali su Hrvatsku (Gerhard Beljo, Edo Hajdarović i Jasmin Škoranec s mentoricom prof. Olgicom Nikolić).

Čak 80 učenika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije sudjelovalo je u početnom dijelu natjecanja nazvanom Treasure hunt. Podijeljeni u četiri grupe, učenici su se u pratnji alumnija prethodnih natjecanja „Poslovni izazov zapadnog Balkana“ upoznavali s kulturnim blagom Grada Zagreba.

Kako bi ispunili zadatak, svaka se grupa za ispunjenje zadatka fotografirala ispred zadanih pet točaka – znamenitosti grada domaćina, a potom su se okupili na zajedničkoj, zadnjoj destinaciji – Trgu bana Josipa Jelačića.

Svečano otvorenje natjecanja održalo se u Hotelu Holiday In kada je objavljen i zadatak ovogodišnjeg natjecanja: „PIZB Telekom“. Timovi su učenika sastavljeni od jednog predstavnika svake zemlje sudionice, tijekom današnjeg dana izrađivali poslovni plan kojim bi na tržište plasirali „PIZB Telekom“kao vodećeg teleoperatera u regiji.

Paralelno su za mentore i nastavnike organizirane radionice „Poduzetna škola = poduzetni nastavnici+ učenici“ te „Abeceda projektnog menadžmenta“, u organizaciji stručnjaka Obrazovne grupe Zrinski.

Finale natjecanja

U utorak, 19.4.2016. od 12:00 sati, u Hrvatskoj obrtničkoj komori održat će se finale natjecanja, kada će učenički timovi prezentirati svoje radove pred stručnim žirijem, sastavljenim od predstavnika Hrvatske obrtničke komore, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje,SEECEL-a, tvrtke Infinum te Obrazovne grupe Zrinski.

Iz godine u godinu učenici pokazuju svoju kreativnost i snalažljivost te predstavljaju sliku budućnostipoduzetnih novih generacija. Razvijanjem komunikacijskih i prezentacijskih vještina učenici stječu samopouzdanje, a razvijanjem ideje od „nule“ do poslovnog plana postaju svjesni svojih mogućnostite unaprjeđuju svoj poslovni duh. Također, natjecanje ističe važnost povezivanja mladih ljudi koji žive na teritoriju zapadnog Balkana i budi svijest o neophodnosti međukulturalne i međunacionalne suradnje te poticanja proaktivnosti i poduzetnosti.

Natjecanje financira Balkanski fond za demokraciju, a realizira Dostignuće mladih u Srbiji uzlogističku podršku Obrazovne grupe Zrinski, Udruge Inicijativa, Socio-ekonomskog centra i Omladinske informativne agencije te Hrvatske obrtničke komore, a svoju je potporu dala i Turistička zajednica Grada Zagreba.

Dostignuće mladih jedna je od nacionalnih organizacija u okviru globalne mreže programapoduzetničkog obrazovanja Junior Achievement Worldwide, nastale 1919.godine u SAD-u, a danas se sastoji od 121 članice sa svih kontinenata. Misija organizacije priprema i inspirira učenike osnovnih isrednjih škola za život i rad u suvremenom svijetu implementacijom obrazovnih programa iz područja poduzetništva, poslovanja i financijske pismenosti.

(tekst preuzet sa www.zagreb.info)