BISERKA ZAJEC PREDSTAVILA PROJEKT „TWO CITIES-ONE STORY“ NA MEĐUNARODNOM SEMINARU „PAMTIMO HOLOKAUST-DJELUJEMO ZA DEMOKRACIJU“ U ZAGREBU

Autor: Kristina Brezak, 20. 5. 2024.

U Zagrebu se od 26. do 28. travnja održao međunarodni seminar “Pamtimo Holokaustdjelujemo za demokraciju” u organizaciji Instituta Olga Lengyel i Documente. Na seminaru je sudjelovalo 30 nastavnika iz 11 europskih zemalja, koji su prethodno sudjelovali na nacionalnim seminarima te proveli projekte sa svojim učenicima.  U sklopu ovog seminara Biserka Zajec, prof. mentor pozvana je kako bi predstavila projekt „Two Cities-One Story“ kao primjer dobre prakse. Projekt je ostvaren kao rezultat suradnje dviju srednjih škola pod mentorstvom nastavnica Đurđice Radić, prof. izvrsni savjetnik iz Medicinske škole Osijek, Senate Majić, voditeljice nevladine udruge „Generator“ iz Osijeka te Biserke Zajec iz Gospodarske škole Varaždin.

Ovaj projekt proveden je u partnerstvu s Medicinskom školom Osijek u školskoj godini 2022./2023. U sklopu projekta učenici  Gospodarske škole  Varaždin prvo su posjetili Osijek i upoznali se sa židovskom prošlošću grada a nakon toga su učenici Medicinske škole Osijek posjetili grad Varaždin te se upoznali s njegovom židovskom kulturom i baštinom.

Na otvaranju seminara, sudionicima su se obratili Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine Zagreb, Tena Bakšaj iz Odjela za kulturu Srpskog narodnog vijeća, Vesna Teršelič, voditeljica Documente te Oana Nestian-Sandu, izvršna direktorica međunarodnog programa Instituta Olga Lengyel.

U sklopu seminara, nastavnici su posjetili  i spomen-područje Jasenovac te Romski memorijal u Uštici, gdje su sudionici imali prilike naučiti više o događajima i stradanjima tijekom Drugog svjetskog rata u NDH.

U nedjelju, sudionici su prošetali po mjestima stradanja i otpora u Zagrebu te su imali prilike promišljati o pitanjima memorijalizacije i sjećanja u Hrvatskoj, kao i u zemljama iz kojih dolaze.

Najvažniji dio seminara bile su prezentacije projekata na temu Holokausta i ljudskih prava koje su sudionici osmislili i proveli sa svojim učenicima.

Seminar je organiziran u sklopu projekta „Remember the Holocaust-Act for Democracy“ koji je financiran iz programa CERV Europske unije. Seminar je sufinancirao i Institut Olga Lengyel za proučavanje Holokausta i ljudskih prava.