UČENICI SVEN CONJAR I LUKA COTA IZ 4.E RAZREDA USPJEŠNO SU PREDSTAVLJALI HRVATSKU NA MEĐUNARODNOM NATJECANJU“ POSLOVNI IZAZOV ZAPADNOG BALKANA“ ODRŽANOM U ULCINJU – CRNA GORA

Autor: Kristina Brezak, 2. 5. 2023.

Od 25. do 27. travnja 2023. godine u Ulcinju u Crnoj Gori održano je jedanaesto po redu, međunarodno natjecanje, Poslovni izazov zapadnog Balkana koje je okupilo učenike srednjih škola iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Naši učenici Sven Conjar i Luka Cota pod mentorstvom prof. Olgice Nikolić pretstavljali su Hrvatsku.

Natjecanje je okupilo 80 učenika iz 55 srednjih škola, koji su pobijedili na regionalnim i nacionalnim natjecanjima održanima u četiri zemlje u ovoj školskoj godini, u konkurenciji od više od 1200 učenika.

Cilj ovog natjecanja je da razvijanjem komunikacijskih i prezentacijskih vještina, učenici steknu samopouzdanje, a razvijanjem ideje od „nule” do poslovnog plana učenici postaju svjesni svojih mogućnosti i tako unaprjeđuju svoj poduzetnički duh. Također, natjecanje ističe važnost povezivanja mladih ljudi koji žive na teritoriju zapadnog Balkana i budi svijest o neophodnosti zajedničkih aktivnosti na regionalnom nivou.
Natjecanje je realizirala organizacija Dostignuća mladih u Srbiji uz podršku partnerskih organizacija iz regije: Studentski biznis centar (Crna Gora), Inkubator Munja (Bosna i Hercegovina) i Privatna gimnazija i ekonomska škola Katarina Zrinski i Udruga Poduzetni (Hrvatska).

Prvog dana natjecanja, učenici su se imali priliku upoznati kroz niz zabavnih i edukativnih aktivnosti, a navečer, kada su podijeljeni u 20 mješovitih timova, svi su dobili isti zadatak: osmisliti proizvod ili uslugu koja će u dobu umjetne inteligencije očuvati neke osnovne ljudske vještine.

Četvero učenika koji formiraju jedan tim dolaze iz četiri zemlje i nisu se poznavali prije početka natjecanja, što je činilo izazov još većim. Drugog su dana razvijali svoje poslovne ideje uz podršku mentora s Univerziteta Donja Gorica i iz Alumni kluba Dostignuća mladih, a u četvrtak su žiriju prezentirali svoje poslovne planove nakon čega je organizirana dodjela nagrada pobjednicima.

Prvo mjesto osvojio je tim broj 16. koji je osmislio ChatZ platformu za pronalaženje radnika i pružanje najbolje usluge zainteresiranim korisnicima.

Drugo mjesto osvojio je tim broj 11 koji je predstavio personaliziranog osobnog asistenta – Deskty-a, čiji je zadatak pratiti navike, potrebe i želje korisnika kako bi se na najbolji način pratio njihov osobni napredak

Treće mjesto pripalo je timu broj koji su osmislili aplikaciju koja bi povezala psihologe i njihove korisnike uz pomoć umjetne inteligencije.

Timovi 17. i 18. u kojim su bili učenici naše škole su se plasirali na 4. mjesto.

Nastavnici iz četiri zemlje koji su bili u pratnji učenika imali su se priliku tijekom natjecanja upoznati, razmijeniti iskustava i razmotriti mogućnosti suradnje.

Kako je to izgledalo, možete vidjeti na fotografijama.
Olgica Nikolić

Slika 1. Luka Cota i Sven Conjar 4.e i mentorica Olgica Nikolić