MJESEC REPUBLIKE POLJSKE U GOSPODARSKOJ ŠKOLI ZAVRŠIO POSJETOM POLJSKOG VELEPOSLANIKA

Autor: Administrator , 14. 12. 2010.

U srijedu je naš gost bio Njegova Ekscelencija g. WIESŁAW TARKA, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Poljske u Hrvatskoj.

G. Tarka sa suradnicima, nakon srdačne dobrodošlice u školi, održao je predavanje o suvremenoj Poljskoj za učenike i nastavnike škole. Predavanje je uglavnom tematiziralo političke i ekonomske posljedice poljskog priključenja Europskoj uniji. Poljska je zemlja koja je iz europskih fondova povukla maksimalne iznose koji su bitno utjecali na njen ekonomski razvoj, primjerice omogućili joj i u ovim kriznim vremenima stalan gospodarski rast. Učenike je zanimalo ima li u Poljskoj državne mature na što je veleposlanik Tarka spremno odogovrio. Također je spomenuo mogućnost da u sklopu suradnje grada Varaždina i nekog poljskog grada - prijatelja, naša škola pronađe i sličnu prijateljsku školu u Poljskoj. Susretu s veleposlanikom Tarkom prisustvovali su i varaždinski dožupan g. Pavleković te dogradonačelnik grada Varaždina g. Mikac iskoristivši susret za razgovore o suradnji naše lokalne samouprave sa poljskim partnerima.

G. Tarka i ostali gosti te nastavnici i zaposlenici škole proveli su ugodno vrijeme u druženju na domjenku u praktikumu škole, na kojem su posluženi specijaliteti domaće i poljske kuhinje.Poljski veleposlanik izrazio je veliko zadovoljstvo posjetom našoj školi, što je pokazao i druženjem na domjenku znatno dužem od predviđenog protokola.

_____

U projekt Mjesec Republike Poljske u Gospodarskoj školi učenici su se uključili na različite načine. Pogledajte učeničke radove o Poljskoj - interne skripte s predmeta Kompjutorska daktilografija (1) i (2) , prezentaciju o Poljskoj te kviz s pitanjima o toj zemlji.

_____

Književni susret na temu poljske nobelovke WISLAWE SZYMBORSKE -
11. studenog 2010.

U Gospodarskoj školi u Varaždinu 11. studenoga 2010. godine započela je realizacija projekta koji traje mjesec dana. Riječ je o Projektu MJESEC REPUBLIKE POLJSKE, koji su na, ideju ravnateljice škole gđe Katice Kalogjera Novak, osmislile i velikim dijelom realizirale profesorice Nadica Kolarić Levatić i Mira Šincek uz svesrdnu pomoć i suradnju učenica i učenika te profesorica i profesora Gospodarske škole.

Projekt je započeo na sam Dan neovisnosti Republike Poljske čitanjem prigodnog teksta što ga je pripremila prof. Nadica Kolarić Levatić a kroz koji je učenicima u osnovnim crtama predstavljena ova lijepa i zanimljiva zemlja – Republika Poljska.

Za svaki tjedan u ovih mjesec dana pripremljen je po jedan tekst o gospodarstvu, povijesti, zaslužnim i važnim Poljacima koji će se čitati učenicima. Jedan će dan biti posebno posvećen poznatom glazbeniku Poljaku Frédéricu Chopinu, a jedan Bijelom Papi - Ivanu Pavlu II., prvom Papi koji nije bio Talijan.

Uz to, u okviru nekih nastavnih predmeta učenici su sa svojim profesorima izradili prigodne plakate i računalne prezentacije o Republici Poljskoj.

U srijedu, 24. 11. 2010. u školskoj knjižnici uprilićen je zanimljiv susret na kojem je gostovala gđa HALINA BEDNAREK, Poljakinja koja živi u Hrvatskoj. Ona je  posjetiteljima govorila o svojoj domovini, te na poljskom jeziku čitala prekrasne stihove poznate poljske književnice WISLAWE SZYMBORSKE, dobitnice Nobelove nagrade za književnost 1996. godine. Posebno nadahnuto prijevod je čitala profesorica Nadica Kolarić Levatić, a u programu su još sudjelovele i učenice Gospodarske škole. Ovaj književni susret izvrsnom glazbom upotpunio je Gudački kvartet Glazbene škole iz Varaždina.

Priloženi dokumenti:
Poljska - interna skripta.pdf (1.02 MB)
Poljska - interna skripta 2.pdf (2.09 MB)
KVIZ.pdf (47.64 KB)
PREZENT_PROJEKT_POLJSKA.pps (2.20 MB)