Održane radionice Gonga "Prvi put biram"

Autor: Vjekoslav Mauriček, 19. 1. 2009.

Već šestu godinu zaredom na našoj školi održavaju se radionice udruge "GONG"

Kako učenici završnih razreda navršavaju osamnaest godina i time stječu svoja građanska prava i obveze, putem interaktivnih radionica želi se dodatno ih informirati i zainteresirati te razgovarati o važnosti sudjelovanja u političkim procesima. Ove godine u radionicama GONGA na našoj školi sudjelovali su svi učenici trećih razreda. Osim radionica "Prvi put biram", udruga GONG provodi i seriju radionica o Europskoj uniji u koje je naša škola također uključena.

Tematski se radionica sastoji od tri dijela: u prvom dijelu razgovara se o tome što za maturante znači punoljetnost te o pravima i obvezama punoljetnih građana. Njihovi se odgovori nadovezuju na aktivno i pasivno biračko pravo te na vrste izbora, što čini drugi dio radionice. Sva prava i obveze o kojima se razgovara s učenicima u prvom i drugom dijelu, dovode do trećeg dijela radionice u kojem se učenicima simulira jedan, njima blizak, primjer građanske inicijative (Internet klub) i educira ih se o važnosti i potrebi građanskog aktivizma i sudjelovanja u političkim procesima.

"Prvi put biram" u 3.T razredu

Radionica traje jedan školski sat a najčešće se održava u sklopu predmeta Politika i gospodarstvo. Na kraju radionice svaki učenik dobiva brošure koje prate teme radionice, Napokon 18 i Zagovaranje, te kondom "Prvi put biram" kao simbol prava na izbor, ali i odgovornosti koju sa sobom nosi to pravo. Brošuru "Napokon 18!" možete preuzeti na ovoj adresi www.gong.hr/download.aspx

Ove su radionice na našoj školi izuzetno dobro prihvaćene, a aktivisti GONGA vrlo su zadoovoljni prijemom i motivacijom naših učenika. Organizaciju radionica i suradnju sa udrugom GONG vodi prof. Zoran Mihalina, ujedno i nastavnik predmeta Politika i gospodarstvo.