Obilježeni Dani kruha

Autor: Administrator , 24. 11. 2008.

Učenici i profesori Gospodarske škole Varaždin, pod vodstvom svoje ravnateljice, dip. ing. Katice Kalogjera Novak i ove su godine kao i prethodne prisustvovali Državnoj i svehrvatskoj svečanosti Dani zahvalnosti za plodove zemlje – Dani kruha 2008. godine, ovaj put održanoj u Malom Lošinju, 05. listopada 2008., pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Poput prijašnjih susreta i ovaj sedamnaesti imao je cilj ukazati na važnost Božjeg stvaranja na zemlji, osvijestiti našu nacionalnu i vjersku pripadnost, te pobuditi osjećaj zahvalnosti u svakom čovjeku.

Svečanostima Dana kruha uz molitvu, blagoslov, blagovanje kruga i krušnih proizvoda zahvaljujemo Bogu na svemu – radostima, uspjesima, susretima, saznanjima, vlastitom životu i životu svakog čovjeka. Djeca, mladi i odrasli zajedno su tjednima proučavali dozrijevanje, donošenje i ubiranje plodova. Stoga treba pobuditi stvaranje stavova, divljenja, zahvalnosti i poštovanja u mladoj osobi.

Dani kruha prigoda su  za promatranje čovjeka i prirode. Tada se spontano  postavljaju pitanja: Odakle sve to dolazi? Gdje je izvor svemu tome? Zahvalnica pruža prostor da se sva brojna pojedinačna promatranja, doživljaji, osjećaji, dojmovi sagledaju u velikoj slici i da se otkrije Bog kao izvor sviju stvari i kao Darovatelj u ovoj svečanosti te mu se pritom upućuje molitva zahvale.

Ciljevi ovogodišnje svečanosti učenika i profesora Gospodarske škole bili su: poučiti mlade o kruhu i narodnim običajima,  istražiti etnografsku baštinu  zavičaja u vezi s obradom zemlje i pripravom kruha, upoznati učenika sa zastupljenošću i načinima očuvanja pojedinih kultura, istražiti etnografsku baštinu svog zavičaja u vezi s obradom zemlje i pojavom kruha ( stare hiže i mlinove u kojima se nekada pekao kruh ), potaknuti na razmišljanje o smislu i vrijednosti života, uočiti vrijednost susretanja sa starim i nemoćnim osobama, doživjeti osjećaj ispunjenosti, zadovoljstva, upoznati i otvoriti se pitanju smisla života i patnje radi ispravne spoznaje o čovjekovoj besmrtnosti, probuditi u učenicima želju i jakost da ožive vlastite talente, te u ispravnom i ispunjenom odnosu prema sebi i drugima izgrađuju život. Smisao svečanosti je također ukazati na prijeku potrebu za izgradnjom istinski pravednijeg i «boljeg» svijeta, uočiti da je smisao ljudskog postojanja izvan granica osjetilne stvarnosti, ukazati na važnost pripreme dara za dugoga (osobu) koja nam je dar, izgraditi stav da smo jedni drugima dar te se radovati zbog toga. Dani kruha prilika su za istraživanje ljepota svoga zavičaja, poticanje učenika da uvide vrijednost i  ljepotu svoje domovine, poučavanje mladih da čuvaju baštinu i budu na nju ponosni, pobuđivanje osjećaja zahvalnosti i divljenja prema svemu stvorenom.

Aktivnosti povodom obilježavanja Dana kruha ostvarila su se kroz tri razine:

I. a) U prostorima škole,prikazana je izložba plodova jeseni i pisanih radova učenika o kruhu pod vodstvom  Vusić T., prof. vjeronauka.

b) Organiziran je posjet Domu umirovljenika Varaždin, petnaesti put.

Skupina je  učenika pod vodstvom profesorica hrvatskog jezika Kolarić, N. i profesorice vjeronauka Pokorny Š. izvela prigodni kulturno-umjetnički program, što je osobito razveselilo starije osobe. Klipiće, koje su

ispekli učenici 2.V razreda vođeni svojom mentoricom Bosilj N., darivali su

nemoćne, starije i bolesne.

II. Učenici su prikazali svoje krušne delicije koje su izradili pod vodstvom svojih nastavnika

Habek M. i Bosilj N. za županijsku smotru u Varaždinskim Toplicama, 02. listopada,

također su s prof. Pokorny Š. prezentirali foto-izložbu na

teme «Kak su jeli naši stari», «Kak su živjeli naši stari». Takodjer smo prisustvovali Svetoj misi koju je

predvodio gosp. Biskup Josip Mrzljak, koji je istaknuo važnost riječi "molim, hvala,

oprosti".

III. Učenici II. i III. razreda Gospodarske škole Bešenić Ivan, Borščak Domagoj, Đurđek Maja, Lončar Marina, Kućar

Gordana i Šantek Tajana, te mentorice prof. Kolarić, N. i prof. Pokorny, Š.,

vjeroučiteljica škole, predstavili su svoju školu, grad Varaždin i Varaždinsku županiju

na Državnoj smotri u Malom Lošinju. Obučeni u narodne nošnje svojeg kraja učenici

su tumačili foto-prikaze događanja u Domu umirovljenika i foto-izložbu  etnografske

baštine, darivali su posjetitelje, organizatore i sudionike krušnim proizvodima koje su

pripremili učenici, budući kuhari, ponos Gospodarske škole, poučeni bogatim iskustvom i

kreativnošću Bosilj. N., nastavnice kuharstva.

Na smotri je sudjelovalo 450 sudionika i njihovih mentora iz 90 osnovnih i srednjih škola. Također su predstavljeni proizvodi iz Bosne i Hercegovine, Mađarske i Vojvodine, a između mnoštva proizvoda bilo je teško izdvojiti što je ljepše i ukusnije. Svečana misa zahvalnica s prinosom plodova zemlje po županijama predvodio je vlč. Ivan Brnić, dekan Malološinjskog i Creskog dekanata. Nakon uručenja Kruha zahvalnosti visokom pokrovitelju uz prigodni Kulturno-zabavni program obogaćeni iskustvom lijepih susreta krenuli smo prema našem gradu Varaždinu, a u vožnji su nam se budile nove ideje za iduću školsku godinu.

U Varaždinu, 13. listopada 2008.

Štefica Pokorny, prof.