Yad Vashem - Centar za izučavanje Holokausta u Jeruzalemu

Autor: Vjekoslav Mauriček, 15. 7. 2019.

Biserka Zajec, prof. engleskog jezika boravila je tjedan dana u Jeruzalemu, Izraelu na stručnom usavršavanju u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Yad Vashem-a – svjetskog centra za sjećanje na holokaust. Tema seminara bila je poučavanje o holokaustu.

Biserki Zajec, profesorici  naše škole Ministarstvo znanosti i obrazovanja dodijelilo je stipendiju za poučavanje o holokaustu te je boravila na seminaru u Yad Vashem-u u Izraelu od 3.7.2019. do 10.7.2019. Na seminaru je sudjelovalo 25 nastavnika društvenih predmeta iz cijele Hrvatske.

Prvog dana edukacije hrvatske nastavnike dočekala je i pozdravila Vesela Mrđen Korać,  hrvatska veleposlanica u Izraelu. Voditeljica seminara bila je Lea Micha koja radi kao direktorica odjela za balkanske zemlje u Yad Vashem-u. Neke od tema koje su bile zastupljene na predavanjima  su: sjećanje i edukacija u Yad Vasemu-u, holokaust i ostali genocidi, povijesna percepcija konačnog rješenja, poučavanje o počiniteljima i holokaust na Balkanu. Mnogobrojne radionice bavile su se metodologijom poučavanja o holokaustu. Polaznici seminara imali su priliku susresti se s Lily Gombush, izraelskom državljankom i Hrvaticom iz Zagreba koje je preživjela holokaust u koncentracionom logoru u Auschwitz-u. Edukacija je također uključivala upoznavanje s Yad Vashem-om, svjetskim centrom za sjećanje na holokaust u kojem se nalazi Muzej holokausta, memorijalna mjesta kao što su Dječji memorijal, Dvorana sjećanja, Muzej umjetnosti holokausta, Dolina zajednica, sinagoge i Međunarodna škola za izučavanje holokausta.

Nastavnici su također imali mogućnost razgledavanja Jeruzalema u pratnji turističkog vodiča kao i posjet nacionalnom parku Masada i Mrtvom moru.

Osim izučavanja holokausta i antisemitizma glavna svrha ovog seminara bila je isticanje važnosti obrazovanja kao najjačeg oružja u borbi protiv antisemitizma, rasizma i svih ostalih oblika netrpeljivosti.

Prof. Zajec u Međunarodnoj školi za izučavanje holokausta

Polaznici seminara u nacionalnom parku Masada

U društvu Lily Gombush,  Zagrepčanke koja je preživjela Auschwitz

Za vrijeme predavanja