MOJ DAN KAO VELEPOSLANICA

Autor: Vjekoslav Mauriček, 9. 5. 2019.

Veleposlanica, a idem tek u srednju školu! Kako? Zašto?

Zapravo tu sam titulu dobila prijavivši se na natjecanje „Become an ambassador for a day“ za koje sam čula od svojih profesora. To natjecanje održava se tek drugu godinu, a tema ovogodišnjeg natjecanja bila je „be the voice of the young people in Croatia“.

Moj zadatak, kao i  zadatak svakoga tko se želio prijaviti, bio je snimiti video koji će trajati najdulje minutu, a  u kojem smo trebali izraziti probleme s kojima se mi mladi u Hrvatskoj suočavamo te ponuditi rješenje tog problema. Video je trebao biti na engleskom jeziku s obzirom da je taj projekt organiziralo britansko veleposlanstvo, a sudjelovala su, osim britanskog, veleposlanstva Irske, Australije, Španjolske, Njemačke, Norveške i Švedske. U videu koji sam snimila izrazila sam svoje „nezadovoljstvo“ zbog broja predmeta koje mi u Hrvatskoj  imamo u usporedbi s brojem predmeta koje imaju učenici u drugim državama.

U izradbi videa pomogli su mi moji prijatelji iz razreda Barbara Petric i Patrik Vragović koji su bili glumci te Arabela Vanjek koja je sve snimila i uredila video. Naravno ne smijem zaboraviti profesoricu Miju Klarić koja mi je mnogo pomogla u postupku „prebacivanja“ ideje iz moje glave na scenu. Par dana nakon što sam poslala video, dobila sam odgovor da sam izabrana kao jedna od 7 veleposlanika te da ću ja biti veleposlanica Irske.

Dana 8. svibnja 2019. godine stigla sam u irsko veleposlanstvo u Zagrebu, gdje su me odmah stavili na „pokretnu traku“. Tamo sam imala čast upoznati veleposlanicu Olive Hempenstall koja me uputila u svijet diplomata,  odgovorila na sva moja pitanja te bila najbolji mentor kojeg sam mogla poželjeti. U jutarnjim satima imala sam svoj prvi sastanak s višim kustosom EPIC muzeja u Dublinu. Nakon tog sastanka krenuli smo prema Saboru RH, što je meni bio ujedno i najdraži dio ovog bogatog programa.

Prvo smo se susreli s podpredsjednikom Sabora gospodinom Željkom Reinerom koji nam je održao govor o tome što bi politika trebala biti i tome što ona nažalost jest u Hrvatskoj. Sljedeći sastanak u Saboru bio je s predstavnicima Sabora Vesnom Pusić, Domagojem Miloševićem i Bojanom Glavaševićem kada smo ih dobili priliku pitati što god nas je zanimalo, pri čemu mi se svidjelo to što se nisu trudili ublažiti nam istinu o edukacijskom sustavu ili o stanju u državi općenito, već su nam rekli kako stvari stoje. Svoj prvi poslovni ručak imala sam netom nakon napetog sastanka u Saboru. Na ručku nam se pridružila bivša hrvatska veleposlanica u Irskoj gđa Jasna Ognjanovac koja je bila i jedna od prvih veleposlanika u Republici Hrvatskoj. Susret s njom je bio iznimno zanimljiv i opušten, s obzirom na to da smo bili na ručku. Sljedeći na našem programu  bio je susret s ministrom Pavićem, a nakon toga uslijedile su radionice. Rasporedili su nas u grupe, gdje je naš zadatak bio raspraviti, razraditi te donijeti zaključke o određenoj temi. Ja sam radila u grupi sa švedskom veleposlanicom i australskim veleposlanikom, a naš zadatak bio je raspraviti o demokraciji.

Poslije domjenka krenula sam kući bogatija za iskustvo koje   ću još dugo pamtiti. Jako sam zahvalna veleposlanici Hempenstall i njenom timu na nezaboravnom iskustvu i novom znanju. Ovo natjecanje će se održati i iduće godine. Vjerujem  da će se mnogo mladih prijaviti, a najbolji  dobiti priliku da, poput mene, budu veleposlanici na jedan dan.