REDUCE YOUR PLASTIC FOOTPRINT

Autor: Vjekoslav Mauriček, 1. 3. 2019.

Ove školske godine na Gospodarskoj školi nastavlja se projekt EARTH IN MIND kojim se nastoji podići svijest učenika o nužnosti razvrstavanja otpada u školi i recikliranja, te smanjenja uporabe plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu.

Tijekom godine održano je niz aktivnosti: u prvom polugodištu održane su edukativne prezentacije i predavanja u svim prvim razredima, a u drugom polugodištu su se aktivnosti nastavile 26. i 27.02.2019. Za zainteresirane iz svih razreda održana su tri predavanja pod nazivom REDUCE YOUR PLASTIC FOOTPRINT. Kroz prezentaciju te video filmove, učenici su imali priliku saznati koji su razmjeri i koliko su ozbiljne posljedice pretjeranog korištenja plastike za jednokratnu uporabu te se upoznati s time što se sve, na svim razinama društva, može poduzeti kako bi se smanjile negativne posljedice ovakvog čovjekova utjecaja na okoliš. Sudjelovanjem u kvizu učenici su pokazali svoje znanje o zagađenosti oceana plastičnim otpadom, a održan je i performans kako bi se učenike potaknulo da se aktivnije uključe u rješavanje problema plastičnog otpada u okolišu.

Projekt se provodi na engleskom jeziku.

Hvala svim učenicima koji su se uključili u naše aktivnosti, a posebno onima koji su pomogli da se projekt realizira, a to su: Petra Vrbanec (4.B), Ema Zavrtnik i Helena Grgec (3.H), Natalia Horvatić i Adela Horvat (2.H), Iva Grđan, Laura Štriga i Rebeka Mikac (2.A) i Stjepan Petric (2.V).

Bili smo marljivi, trudili smo se, uložili smo vrijeme i energiju, i nije nam bilo teško jer znamo da je naša poruka važna.

Jednako tako posebna zahvala našoj knjižničarki i psihologinjama na njihovom doprinosu u realizaciji projektnih aktivnosti, kao i svim kolegama na razumijevanju i podršci. Voditelj projekta: Vanja Perši, prof.

And remember:

Only we humans make waste that nature can't digest. – Charles Moore

The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it. – Robert Swan

There is no such thing as “away“. When we throw anything away it must go somewhere.  – Annie Leonard

What we actually do … has a direct effect on the oceans and what the oceans do then reflects back on us. It is one world. And it's in our care.  - Sir David Attenborough