IZLOŽBA FOTOGRAFIJA DOMAGOJA BORŠČAKA

Autor: Administrator , 24. 4. 2010.

U petak, 23. travnja otvorena je na našoj školi prva samostalna izložba fotografija Domagoja Borščaka, učenika 4.K razreda. Na otvorenju su bili mnogobrojni Domagojevi nastavnici, prijatelji, kolege i rodbina.

Domagoj se fotografiijom bavi od svoje 13. godine, a od motiva  ga  najviše impresionira priroda i arhitektura, ali polako ulazi i u studijsku fotografiju. Do sada je  imao dvije skupne izložbe s članovima fotokluba Fotoamateri Varaždin. Fotografije su  objavljivane i nagrađivane na različitim siteovima i u časopisima, od kojih je potrebno  istaći  National Geographic i Digital Foto Magazin.

Izložbu je otvorila ravnateljica Katica Kalogjera Novak koja je Domagoja pohvalila kao uspješnog učenika, koji unatoč obvezama  uspije pronaći vremena  i  za  hobi  te mu poželjela puno uspjeha u narednom školovanju.

O Domagoju i njegovim fotografskim težnjama govorio je i organizator izložbe, prof. Zoran Mihalina rekavši sljedeće:
"Unatoč silnim obvezama koje našim učenicima stavljamo na leđa, Domagoj pokazuje da su njegova leđa prilično jaka i da ima vremena i volje za kreativno izražavanje.
Biti kreativan zapravo znači ne dozvoliti da nam svijet uobličuju neki drugi i da prolazi kraj nas bez našeg osobnog interesa. Domagoj je odlučio svoj svijet stvarati sam, biti dakle, kreativan i  svojom nas izložbom uvodi u svoj, ali sada i naš svijet.“

Pročitao je i nekoliko rečenica iz osvrta na Domagojeve fotografije koji je napisala prof. Gordana Kokanović - Krušelj:

"Pronaći autentičan iskaz u bezbroj puta variranim motivima zapravo je vrlo težak zadatak. Upravo za takav pristup koji iziskuje određeni stupanj zrelosti,  odlučio se Domagoj Borščak; rezultat je  niz fotografija u kojima je, unatoč fotografovoj mladosti, jasno vidljiva gradnja autorske geste.

Domagoj ovom izložbom pokazuje da je spreman ponuditi zanimljiva djela u formalnom i sadržajnom smislu. Osim toga, zrelost svakako pokazuje u odluci da sebe kao  autora izgrađuje strpljivo svladavajući i zanatski i umjetnički aspekt fotografije, ne podilazeći efektivnosti senzacije. Jedino na taj način dosegnuo je složenost elemenata forme kojima  gradi svoja fotografska djela. On već sada ne samo da mnogo obećaje, nego mnogo i nudi."

U organizaciji izložbe sudjelovale su i prof. Vanja Perši i prof. Barbara Zaplatić.

Izložba će biti otvorena do sredine svibnja, a može se razgledati u jutarnjim satima.