Tulum s(l)ova - projekt za poticanje čitanja održan u školskoj knjižnici Gospodarske škole Varaždin

Autor: Barbara Dukarić, 6. 11. 2022.

Mjesec hrvatske knjige i Mjesec školskih knjižnica i ove je  godine  u našoj školi obilježen Tulumom s(l)ova. Da je čitanje zabavno dokazale smo ovaj petak  u školskoj knjižnici. Učenice 2.n, 2.h, 2.c, 1.h i 3.h razreda čitale su Ferića, Tomića, Gavrana, Tribusona, Novaka….

Bio je ovo idealan trenutak da naglasimo zašto je čitanje važno. Čitanjem se neizmjerno duhovno obogaćujemo, otkrivamo mnogo o sebi i o onome što bismo željeli jednom (u budućnosti) postati, razvijamo oštrinu uma, sposobnost analize i vlastitu kreativnost, snažno potičemo maštu i poboljšavamo koncentraciju, proširujemo vokabular i razvijamo komunikacijske vještine, a sve to pomaže nam da se ljepše i lakše izražavamo u društvu. Osim toga, trud i vrijeme uloženo u čitanje knjiga omogućit će nam da brže i kvalitetnije čitamo, lakše pamtimo i brže učimo.

Djelić atmosfere iz školske knjižnice

Program:

Posjet Gradskoj knjižnici Varaždin – uz stručno vodstvo knjižničarke Janje Kelava

Pjesma TBF-a „Rižot s plodovima mora“

Riječi dobrodošlice i uvod u temu – knjižničarka

Pravila ponašanja na čitateljskom susretu

Radionica izrade memova

Ceremonijalno čitanje ulomaka iz knjiga:

Ne dao Bog većeg zla / Goran Tribuson

Kako smo lomili noge /Miro Gavran

Črna mati zemla / Kristian Novak

U malu je uša đava / Tisja Kljaković Braić

Na osami blizu mora / Zoran Ferić

Danci i stranci  / Kristina Wolsperger Danilovski

Propuh, papuče i punica / Cody McClain Brown

Čudo u Poskokovoj Dragi / Ante Tomić

Zoom susret s Tehničkom školom iz Čakovca

Slatki kutić

Program Tuluma s(l)ova započeli smo odlaskom u Gradsku knjižnicu Varaždin gdje smo uz stručno vodstvo knjižničarke Janje Kelava doznali više informacija o toj važnoj instituciji u našem gradu.

Radionica izrade memova. Dobro smo se zabavile. Složile smo i meme kolaž.

Ceremonijalno čitanje uz svjećice

Tulumarile smo čitajući K. Novaka, A.Tomića, G.Tribusona, T. Kljaković Braić, M.Gavrana, Z.Ferića, K.Wolsperger Danilovski i C. McClain Brown.

Za kraj našeg poslijepodnevnog druženja povezali smo se preko zooma s našom partnerskom knjižnicom, Tehničkom školom iz Čakovca. Razmjenili smo iskustva, pokazali im našu knjižnicu, pročitali ulomak iz knjige Črna mati zemla Kristiana Novaka, a oni su nas nagradili interpretacijom jedne pjesme. Dogovorili smo daljnju suradnju i poslali im lijepe pozdrave iz Varaždina.

Dojmovi:

Odlična atmosfera u školskoj knjižnici s čitanjem uz svjećice. A tek odlazak u Gradsku knjižnicu, e to je bio doživljaj. Sviđalo mi se što smo otišle u podrum i vidjele gdje se sve te silne knjige pohranjuju.

Sram me, ali bila sam prvi put u Gradskoj knjižnici. Sviđa mi se. Knjižničarka Janja se jako potrudila da nam sve pokaže.

Tulum s(l)ova bio je zanimljiv. Pronašla sam se u nekim knjigama koje smo čitale. Izbor je bio odličan. Na radionici memova bilo je jako zabavno.

Učlanit ću se u Gradsku knjižnicu jer me se jako dojmila.

Zoom s Tehničkom školom Čakovec mi je bio super. Baš smo se lijepo podružile i upoznale nove ljude.

Napomena:

Više fotografija možete pronaći na  facebook stranici školske knjižnice.

Prilog: Odobrena i objavljena aktivnost na European Youth portalu