Centar izvrsnosti crtanja i dizajna

Autor: Vjekoslav Mauriček, 26. 10. 2017.

Od ove školske godine Srednja strukovna škola Varaždin uključit će se u rad Centra izvrsnosti Varaždinske županije, ali kao eksperiment (pilot projekt). Cilj našeg Centra izvrsnosti zainteresiranim učenicima napredne programe u području likovne umjetnosti (crtanja, slikanja i plastičnog oblikovanja) te grafičkog, drvnog i modnog dizajna.

Promocija Centra izvrsnosti crtanja i dizajna za zainteresirane učenike bit će organizirana u Gospodarskoj školi Varaždin, a termin promocije objavit će se na web stranici škole!

Centar izvrsnosti zamišljen je kao mjesto rada s darovitim učenicima osnovnih i srednjih škola koji pokazuju sklonost prema području likovne kulture i dizajna. U Centru izvrsnosti individualno bi se pristupalo učenicima koji pokazuju interes i talent za likovno izražavanje te bi oni u radu s nastavnicima i stručnjacima iz područja likovne umjetnosti razvijali svoje potencijale i interese i tako stekli potrebne kompetencije i predznanja za nastavak školovanja na tehničkim fakultetima, likovnim akademijama i visokim školama. Učenicima će se osigurati povoljna atmosfera, okolina i vrijeme koje podržavaju njihovo stvaralaštvo i emotivni sklop ličnosti jer će u takvim uvjetima najbolje razvijati vještine i steći znanja koja kroz redovno školovanje nemaju prilike, a koje je nužno za daljnji razvoj darovitosti i uspješno polaganje testova likovnih sposobnosti koji se provode pri upisu na željene visoke škole i fakultete kao i izradu mapa radova koje su obavezan dio prijamnih ispita na tehničkim i umjetničkim visokim školama i fakultetima s područja arhitekture, građevine, tekstila, drva i umjetnosti.

Rad će se odvijati u malim grupama i mentori će individualno pristupiti svakom učeniku. U centru će se poticati radoznalost, istraživanje te samostalno mišljenje i stvaralaštvo. Učenici će razvijati finu motoriku ruku i prstiju, te kroz radionice upoznati različite crtače i slikarske tehnike kao i programe za rad u području dizajna drva, tekstila, kože i grafičkog dizajna. Stjecat će se znanja o crtanju, likovnim elementima i slikarskim tehnikama. Naglasak će biti na razvijanju ideje i na procesu, a ne na rezultatu, čime će se razviti motivacija učenika, samopouzdanje i samopoštovanje koje može voditi ka punom ostvarenju potencijala učenika koji pokazuju interes za zanimanja iz navedenih područja.

Nikolina Vlahek Canjuga, voditeljica Centra izvrsnosti i dizajna