Učenice Jelena Ledinko iz 4.G i Manuela Rušec iz 3.Z razreda te profesorica Dubravka Kunić sudjelovale su na međunarodnoj jedriličarskoj floti prijateljstva Mirno more 2024.

Datum objave: 1 lis, 2024

Riječ je o najvećem mirovnom jedriličarskom projektu na svijetu za djecu i mlade koji je ove godine  obilježio 30. godinu uspješnog rada na promicanju tolerancije, integracije i mirnog suživota ljudi različitih socijalnih, kulturnih i vjerskih običaja.  Flota mira Mirno more je od početaka do danas prerasla u održivu platformu za široki broj ciljanih skupina i društveno osviještenih nastojanja te je  stoga 2010.. godine primila međunarodno priznanje glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Ban Ki- Moona.

Udruga Mirno more Varaždin pod pokroviteljstvom Varaždinske županije je već 11. puta organizirala sudjelovanje izabranih srednjoškolaca iz svih škola Varaždinske županije  na spomenutom projektu čiji je glavni organizator udruženje Mirno more iz Beča.

Ove godine je 14 učenika iz 8 srednjih škola u projektnom tjednu od 14. do 21. rujna  plovilo  na 2 broda te su savladali osnovne vještine jedrenja uz pomoć iskusnih skipera te vođeni pedagoškim voditeljicama sami kuhali, ekološki se educirali,  sudjelovali u stvaralačkim i umjetničkim radionicama te pripremili zajednički kulturno umjetnički program kojim su se predstavili na Svečanoj večeri u Marini Kaštela.

Ploveći iz Marine Kaštela , oplovili su i posjetili  mjesta na otocima   Hvaru i  Braču  te  se upoznali s njihovim kulturno povijesnim znamenitostima i prirodnim ljepotama. U četvrtak, 19. 9. sudionici iz  20 zemalja  su na preko 100 jedrilica otvorili  istovremeno jedra u zajedničkoj formaciji u Kaštelanskom zaljevu s porukom mira i prijateljstva. Vrijeme je bilo promjenljivo tako da je doživljaj zajedničkog jedriličarskog tjedna bio  idealna podloga za realizaciju glavnih ciljeva- suživot, toleranciju i međunarodno razumijevanje, a  sudionici su stekli nova prijateljstva i vratili se kućama prepuni lijepih i nezaboravnih uspomena. Završna konferencija i prezentacija projekta Mirno more, održat će se početkom studenoga.

VTV Vekerica

Gošće u studiju – Rosana Cepanec i učenice | Gošće u studiju – Rosana Cepanec i učenice | By VTV – Varaždinska televizijaFacebook

Slično