Poštovani čitatelju,

uspjesi učenika i nastavnika Gospodarske škole Varaždin rezultat su timskog rada kroz koji svi zaposlenici svojim iskustvom, znanjem i zalaganjem teže izvrsnim postignućima i promociji Škole gdje god se sa učenicima našli.

Kako bi naši učenici i dalje bili barem jednako uspješni kao prošle generacija, i ove smo školske godine pripremili dodatnu nastavu za učenike koji će polagati državnu maturu. Organizacijom i realizacijom fakultativne nastave učenicima je omogućeno dodatno usavršavanje iz područja njihovog interesa te pripremama za mnogobrojna natjecanja u općeobrazovnim predmetima te disciplinama vezanim uz stručna znanja i vještine.

Za novu školsku godinu opremili smo učionice suvremenom informatičkom opremom financiranu sredstvima Varaždinske županije, Carneta i projekata.

U proteklim školskim godinama uspješno smo sudjelovali i u projektu „CRO H 4 EU“ – Implementacija kulturne baštine u kurikulum stručnih škola, i to kao škola-partner Komercijalnoj i trgovačkoj školi Split, a s radom na projektima nastavili smo i u narednim školskim godinama provođenjem EU projekata – „SIGN 2 ME“ i „SEM“, “Interdisciplinarni kurikulum srednjih strukovnih škola”, “Heureka”, “Moja karijera u ugostiteljstvu i turizmu”, “3P”, Prekvalifikacijom do posla te projekt “ReCeZa” – Regionalni Centar Zabok.

U školskoj godini 2023./2024. u svrhu poboljšanja uvjeta odgojno-obrazovnog procesa sredstvima Varaždinske županije uređena je infrastruktura kuharskog praktikuma te je praktikum opremljen opremom profesionalnom kuharskom nabavljenom kroz projekt ReCeZa Regionalnog centra Zabok i vlastitim sredstvima škole. Nabavljen je i sitni inventar potreban za rad u kuhinji te je uređen moderan kuharski praktikum. U razdoblju koje dolazi potrebno je adaptirati stari kuharski praktikum i ugostiteljski praktikum s ciljem osiguranja potrebnih sigurnosnih zahtjeva te zahtjeva suvremenog odgojno-obrazovnog procesa koji prati potrebe tržišta rada.

Uređeno je predvorje škole kupnjom novih stolica te je stvoren ugodan prostor namijenjen učenicima i nastavnicima.

U informatičkim učionicama 17 i 30 u računala za učenike ugrađeni su SDD diskovi te su im poboljšane performanse rada i produljen vijek trajanja. U učionici 16 instalirana su računala poboljšanih performansi. Modernizirana je mrežna oprema za pristup internetu te poboljšani kapaciteti serverskih računala u vlasništvu škole.

U podrumskim prostorijama škole s ciljem hidroizolacije uređena je učionica 22, prostorija za spremačice te hodnik u podrumu. Sanacija i uređenje podrumskih prostorija napravljeni su sredstvima Varaždinske županije.

Prema Odluci Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike RH školi su doznačena sredstva za nabavu menstrualnih higijenskih potrepština, nabavljeni su higijenski ulošci te su u toalete postavljeni uloškomati.

U školskoj godini 2023./2024. Gospodarska škola Varaždin dobila je Erasmus akreditacije za opći odgoj i obrazovanje te akreditacije za strukovno obrazovanje i osposobljavanje. Od školske godine 2024./2025. učenici i nastavnici koristi će sredstva dobivena akreditacijama za stručna usavršavanja te razmjene učenika u zemljama Europske unije.

U mjesecu kolovozu u suradnji sa JURA-om Varaždinske županije prijavili smo projekt putem javnog poziva „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje srednjih škola“ kojim bi se dogradilo i opremilo 8 učionica iznad kuharskog praktikuma čime bi se osuvremenio nastavni proces i omogućili bolji materijalni i tehnički uvjeti.

Sjedište Centra izvrsnosti iz poduzetništva je Gospodarska škola Varaždin. Učenicima osnovnih i srednjih škola otvaraju se kroz tri programa vrata u svijet poduzetništva gdje radom, kreativnošću i timskim duhom razvijaju svoje poduzetničke vještine. Možemo se pohvaliti da su pojedini mentori učenika polaznika Centra izvrsnosti iz poduzetništva educirani kroz poslijediplomski znanstveni program Centra za društvene znanosti Sveučilišta Radboud iz Nizozemske za obrazovanje stručnjaka iz područja edukacije darovitih kako prepoznati i vrednovati darovite polaznike te na koji način razvijati njihovu kreativnosti. Mentori su edukacijski program završili pod pokroviteljstvom Varaždinske županije.

U stalnoj težnji da se edukacija i odgoj u Školi ne provode samo kroz nastavne sadržaja, već i kroz različite vrste ostalih školskih aktivnosti te projekte stručnih aktiva i u ovoj školskoj godini obilježit ćemo Dane kruha, Međunarodni dan kuhara, Dan Europe, Dan stranih jezika, Mjesec hrvatske knjige Olimpijski dan, Dan sigurnijeg interneta,… Kroz projektne aktivnosti učenici škole surađuju sa lokalnom zajednicom te i na taj način promoviraju djelatnost škole i zanimanja za koja se učenici obrazuju.

Ove godine Gospodarska škola Varaždin, škola u kojoj se potiče višejezičnost, organizira 10. jubilarni talentshow Max sucht den Superstar II, natjecanje učenika u umjetničkom izražavanju na njemačkom jeziku.

Učenici Gospodarske škole Varaždin njeguju tradiciju volontiranja i pomaganja onima kojima je pomoć najpotrebnija te će se dobra praksa nastaviti i ove školske godine. Rezultat uspješne suradnje s Hrvatskim narodnim kazalištem iz Varaždina i Muzejom grada Varaždina je posjet učenika kazališnim predstava te muzejskim izložbama i događanjima što obogaćuje kulturu učenika.

Učenicima želim mnogo uspjeha u učenju i radu, nastavnicima i stručnim suradnicima i ostalim djelatnicima škole uspješnu školsku godinu.

Ravnateljica Gospodarske škole Varaždin
mr. sc. Jasminka Kelemen