OSVOJENO 1. MJESTO U KATEGORIJI ISTRAŽIVAČKI RAD I TITULA NAJPROIZVODA NA 36. SMOTRI UČENIČKIH ZADRUGA REPUBLIKE HRVATSKE U POREČU

Datum objave: 30 ruj, 2024

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatskog saveza učeničkih zadruga od 25. do 27. rujna 2024. godine u Poreču je održana 36. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske u sklopu koje je deset učeničkih zadruga (6 iz osnovnih škola, 4 iz srednjih škola) prezentiralo svoje istraživačke radove. Učenica 4.E razreda, Gospodarske škole Varaždin, Lucija Štrlek, predstavila je svoj istraživački rad na temu „Gavez – čudotvorna ljekovita biljka“ i osvojila 1. mjesto u kategoriji srednjih škola. Mentorica učenici je bila nastavnica Jasminka Prstec.

Na Državnoj smotri učeničkih zadruga predstavilo se 60 najbolje rangiranih učeničkih zadruga na županijskim smotrama. Naša učenička zadruga Sunce predstavljala je Varaždinsku županiju, nakon osvojenog 1. mjesta na županijskoj smotri. Sudjelovale su učenice 4.G razreda, Ema Gazdić i Lukrecija Pajtak sa svojom mentoricom Jelenom Erent. Predstavili smo se sa novim turističkim suvenirom  – mirisnom svijećom pod nazivom „Svjetlo grada“. Novi proizvod ostvario je zapažen uspjeh i interes Državnog povjerenstva i gostiju zbog ideje, inovacije u proizvodnji, ekološkog pristupa i kreativnog rješenja.

Mirisna svijeća „Svjetlo grada“ nagrađena je titulom Najproizvoda na 36. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske.

Iako Smotra u izložbenom dijelu programa nema natjecateljski karakter, obilazak Državnog povjerenstva i razgovor s učenicima i voditeljima iz svake zadruge važan je element za evaluaciju prezentiranog, a učeničke zadruge dobivaju i važnu povratnu informaciju oko same prezentacije i uređenja izložbenog prostora, dok učenici dobivaju vrijedno iskustvo prezentacije svojih radova.

Tijekom dva dana, zadrugari su se družili, razmjenjivali ideje i sudjelovali na kreativnim radionicama, ali i uživali u morskom ambijentu prekrasnog hotelskog resorta Plave lagune.

Domaćini smotre su bili UZ Parentino, Srednja škola Mate Balote, Poreč te UZ Mladi zadrugari, Osnovna škola Jože Šurana, Višnjan. Na ovogodišnjoj Smotri svoj rad i proizvode predstavilo je 58 učeničkih zadruga iz svih županija Republike Hrvatske. Svim sudionicima i posjetiteljima Smotre prezentirane su i kreativne radionice. Učenička zadruga Grana, Centar za autizam je bila gost Smotri. Pokrovitelji događaja su bili Predsjednik Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Istarska županija i Grad Poreč.

Izvješće napisale: Jelena Erent i Jasminka Prstec

Slično