POSLJEDNJI DIO ZAVRŠNE AKTIVNOSTI PROJEKTA O HOLOKAUSTU - „ŠAFRAN“ UČENIKA I NASTAVNIKA GOSPODARSKE ŠKOLE VARAŽDIN

Autor: Kristina Brezak, 13. 6. 2023.

Posljednji dio  završne aktivnosti projekta o holokaustu- „Šafran“ učenika i nastavnika Gospodarske škole Varaždin u školskoj godini 2022./2023. održano je 31. svibnja, 2023.

To je bilo predavanje o židovskoj obitelji Schönwald koje je nakon provedenog istraživanja održala Štefica Pokorny prof. izvrsna savjetnica za nastavu Katoličkog vjeronauka u dvorani Gradskog muzeja Varaždin. Predavanje je održano u sklopu Srijede u muzeju.

Predavanju o djelovanju obitelji Schönwald i ratnom stradanju članova iste obitelji je prisustvovala gđa Biserka Haberfeld sa svojim sinom, koja je stigla iz Jeruzalema u kojem živi sa svojom obitelji. Predavanju, posjetu groblju i prijemu kod gradonačelnika prisustvovao je Veleposlanik države Izrael u Republici Hrvatskoj gospodin Gary Koren, gradonačelnik dr.sc. Neven Bosilj, ravnatelj GMV-a gosp. Miran Bojanić Morandini, ravnateljica Gospodarske škole gđa mr.sc. Jasminka Kelemen, te ostali gosti.

Predavanje su obogatile glazbenom izvedbom učenice Glazbene škole Varaždin Jana Kelemen (flauta) i Lucija Čehok (klavir), te Barbara Pokorny (sopran). Službena prevoditeljica svečanog događaja bila je Biserka Zajec, prof.