ŽUTA VRPCA - eTwinning projekt

ETWINNING PROJEKT: ŽUTA VRPCA

Učenici naše škole pridružili su se novom eTwinning projektu pod nazivom Žuta vrpca koji se provodio od 18.1.2021-5.2.2021. povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Projektne aktivnosti provodile su prof. Štefica Pokorny na satovima vjeronauka i prof. Biserka Zajec na satovima engleskog jezika.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježavamo na dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj. Projekt Žuta vrpca okupio je preko 40 učitelja osnovnih i srednjih škola iz Hrvatske i Srbije koji  im je omogućio razmjenu materijale i iskustva u provođenju projektnih aktivnosti na temu holokausta.

Cilj ovog projekta bio je povezati se s učiteljima iz Hrvatske i izvan nje, kroz različite interaktivne aktivnosti i potaknuti učenike da promišljaju o antisemitizmu kao obliku rasne, nacionalne, vjerske i socijalne nesnošljivosti, prepoznaju antisemitizam kao kršenje građanskih i ljudskih prava, na primjeru osobnih priča uoče kako zakonska regulativa koja uključuje antisemitizam utječe na život pojedinca i osvijeste važnost slobode za svakoga pojedinca.

Ciljevi projekta:

• prepoznavanje da je holokaust bio gubitak za civilizaciju kao cjelinu kao i za države koje su bile direktno uključene
• bolje razumijevanje povijesti
• očuvanje uspomena na žrtve
• isticanje važnosti sjećanja na preživjele, žrtve, spašavatelje i osloboditelje
• podizanje svijesti o lokalnom, regionalnom i nacionalnom naslijeđu
• podizanje svijesti o suvremenim oblicima antisemitizma, ksenofobije i svim oblicima mržnje
• poštivanje ljudskih prava, naročito manjina
• poticanje kritičkog mišljenja i intelektualne znatiželje i
• njegovanje osobne odgovornosti kao demokratskih građana.

Tijekom ovog projekta organizirali smo i eTwinning događaj 30.1.2021. za sve učenike i nastavnike naše škole:

Aktivnosti koje je provela prof. Pokorny s učenicima 1. N i 2. N razreda na satovima vjeronauka i prezentirali ih na Twinspace-u:

Aktivnosti koje je provela prof. Zajec s učenicima 2. N razreda na satovima engleskog jezika i prezentirali ih na Twinspace-u:

> eTwinning  > ŽUTA VRPCA