DSD Nastava

DSD nastava u šk.god. 2018./2019.

Naši učenici koji uče njemački kao strani jezik mogu na našoj školi besplatno polagati ispite za sticanje Njemačke jezične diplome I i II koje izdaje njemačko Ministarstvo kulture (DSD I i DSD II der KMK). Kao takva, naša je škola partner drugim školama s programom za Njemačku jezičnu diplomu koje povezuje inicijativa partnerskih škola Ministarstva vanjskih poslova Republike Njemačke. Kako bi uspješno položili ispit kojim će steći Njemačku jezičnu diplomu II, učenicima je omogućeno pohađanje fakultativne nastave iz predmeta Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu. Kroz projektnu nastavu i uz komunikativni pristup učenju jezika učenici u okviru ovog predmeta razvijaju kompetencije koje su preduvjet za uspjeh na ispitu.

DSD I i DSD II su međunarodno priznati certifikati. Ispiti se održavaju istovremeno širom svijeta u studenom i prosincu za DSD II te u ožujku i travnju za DSD I. Učenici koji polože ispit za DSD II stekli su jezične preduvjete za studij u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj. Ispiti za DSD I i DSD II su standardizirani prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike. Ispitom za DSD I provjeravaju se jezične kompetencije na razini A2, odnosno B1, a za DSD II na razini B2, odnosno C1. Učenici koji steknu diplomu DSD I mogu se dobro koristiti njemačkim jezikom u svakodnevnim situacijama, a učenici s položenim ispitom za DSD II vladaju jezikom obrazovanih govornika njemačkog jezika i mogu se uključiti u visokoškolsko obrazovanje.

Opis ispita i primjeri setova ispitnih materijala mogu se naći na:

Bundesverwaltungsamt

Organisation/Abteilungen/Abteilung_ZfA/

Auslandsschularbeit/DSD/node/html

Program za Njemačku jezičnu diplomu na našoj školi podržava Središnjica za škole u inozemstvu (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen – ZfA). ZfA je njemačka državna institucija koja zajedno s našim nastavnicima njemačkog jezika provodi program i ispite za Njemačku jezičnu diplomu na našoj školi, organizira stručne skupove za usavršavanje nastavnika kao i radionice za razvijanje vještine pisanja te jezične i projektne kampove za učenike uključene u nastavu za Njemačku jezičnu diplomu.

dr. sc. Ulrich Dronske

Fachberater/Koordinator (ZfA)

Zentrale für das Auslandsschulwesen

Pantovčak 5/II

Telefoni:  00385-989516243

00385-1-6310839

www.auslandsschulwesen.de

DSD nastava u šk.god. 2015./2016.

DSD1 prvi razredi - svaki drugi četvrtak , 13,20-14,45 , učionica 14
Melanija Klarić , prof.

DSD1 drugi i treći razredi - svake druge subote u 8,00h odn. 9,45h, učionica 9
Dubravka Biškup, prof.

DSD2- samo četvrti razredi - svake druge subote 8-11,15h , učionica 8
Melanija Klarić, prof.

Njemačka jezična diploma

Njemačka jezična diploma DSD – dokaz znanja njemačkog jezika širom svijeta od  školske godine 2014./2015. i u Gospodarskoj školi Varaždin

Naša priča o nastavi DSD-a traje već nekoliko godina, a ove godine ima svoj sretan početak!

Školske godine 2014./2015. postali smo službena DSD škola u Republici Hrvatskoj s pravom provođenja DSD ispita.

Službene stranice  Programa za Njemačku jezičnu diplomu (DSD)

Što je DSD?

• DSD I –  Mali ispit za dokazivanje poznavanja njemačkog jezika
  • Polaganje i stečavanje razine A2/B1 zajedničkog europskog referentnog okvira za jezike
  • Ispit na kraju trećeg razreda srednje škole; uspješnim polaganjem ispita: Pismena potvrda poznavanja njemačkog jezika
  • Koristan dokument za razne natječaje; ne želi svatko studirati u Njemačkoj, ali je ponosan na svoje jezične vještine

• DSD II - Dokaz poznavanja njemačkog jezika na razini B2/C1 zajedničkog europskog referentnog okvira za jezike. Položen ispit je dokaz poznavanja njemačkog jezika u sljedećim područjima: Čitanje s razumijevanjem, pismena komunikacija, slušanje s razumijevanjem i usmena komunikacija

DSD postoji u više od 50 zemalja diljem svijeta

Od 1998. u Hrvatskoj

U više od 30 škola diljem Hrvatske

Ispit polažu više od 14000 učenika godišnje ; rastuća tendencija !

Kada?

DSD 1 – 1. i 2. razredi svake druge subote  od 8,00-11,15h voditeljica : Aleksandra Zebec, prof. njemačkog jezika

DSD1 – samo 3. razredi , utorkom 14,00-15,30 u učionici 31, voditeljice: Gertrud Rehner Braisch, strana lektorica i Melanija Klarić, prof. njemačkog jezika.

DSD2 – samo četvrti razredi , svake druge subote od 8,00-11,15h u učionici 9, voditeljice: Gertrud Rehner Braisch, strana lektorica i Melanija Klarić,

Želimo svima puno uspjeha na ispitima!

Sve informacije o ispitima i terminima čitajte na našoj web stranici!

Dodatne informacije o načinu provođenja nastave i polaganju ispita možete pronaći ovdje

Kako su se naši učenici pripremali za Dramske igre na njemačkom jeziku - XI. Theaterspiele možete pogledati ovdje putem kratke powerpoint prezentacije, a na slici ispod možete vidjeti dio grupe učenika koja je sudjelovala i njihovu mentoricu Melaniju Klarić – prof. njemačkog jezika i književnosti

> DSD NASTAVA