NAJNOVIJI PROJEKTI ŠKOLE

Autor: Vjekoslav Mauriček, 31. 7. 2015.

U daljnjem tekstu možete pročitati više o projektima koje provodi naša škola:

1. Heureka
  2. Sign2me
  3. Lajkam sport
  4. Inovacijama mijenjajmo svijet na bolje
  5. Život u plavom

Naziv projekta:  Heureka

Kratak opis projekta:

Projektom Heureka prijavljenom na natječaj: Promocija kvalitete i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja na srednjoškolskoj razini  izradit će se kurikulumi fakultativnog predmeta informatike te interdisciplinarnih fakultativnih predmeta matematike s informatikom i geografije s informatikom, e-priručnici za nastavnike i e-materijali za učenike za izvođenje predmeta. Time će se povećati interes gimnazijskih učenika za STEM i ICT područje, oni će postići bolji uspjeh na maturi, više će upisivati STEM  i ICT studije i time će biti bolje zapošljivi.

Nositelj projekta je Gospodarska škola Varaždin

Partneri na projektu:  Gospodarska škola Varaždin, Fakultet organizacije i informatike Varaždin, I. gimnazija Split i Hotelijersko-turistička škola Zagreb.

Vrijednost projekta:  1.173.259,10 kn.

Naziv projekta: Sign 2 me (Daj mi znak), nastava Hrvatskog znakovnog jezika

Kratak opis projekta:

Projekt je usmjeren na učenje i korištenje hrvatskog znakovnog jezika  u školama s ciljem poboljšanja kvalitete nastave jezika, kao i  kvalitete nastave ostalih predmeta u školi prijavitelja te povećana  svijest o važnosti jezične raznolikosti te socijalne uključenosti učenika s posebnim potrebama u redoviti obrazovni sustav. Njime će biti ostvareno povećanje dostupnosti daljnjeg obrazovanja ili bolje konkurentnosti na tržištu rada učenika s oštećenjem sluha i / ili vida. U projekt su uključeni nastavnici i učenici škole, kao i učenici s oštećenjem sluha i/ili  vida.

Projektu je dodijeljena nagrada i priznanje Europska oznaka jezika u okviru Javnog poziva za iskazivanje interesa za dodjelu Europske oznake jezika u sklopu programa Erasmus +.

Nositelj projekta je Gospodarska škola Varaždin, a partneri su: Varaždinska županija, Medicinska škola Varaždin te Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod.

Naziv projekta:  Lajkam sport – međurazredna natjecanja u odbojci i nogometu za učenice i učenike srednje škole

Kratak opis projekta:

Ovaj projekt omogućit će učenicima rekreativno bavljenje sportskim aktivnostima pod stručnim vodstvom te ih osposobiti  za samostalno vježbanje i stvoriti im naviku za doživotnim bavljenjem tjelesnom aktivnošću i približiti im ekipne sportove. Cilj je uključiti što veći broj mladih ljudi u bavljenje tjelesnom aktivnošću, upoznati ih s dobrobitima vježbanja i stvoriti im navike za vođenje zdravog i kvalitetnog života, a samim time i usavršiti motorička znanja sportskih igara. Današnjim načinom života ljudi su velikim dijelom zaboravili važnost tjelesnog vježbanja. Upravo ovakvim projektom želimo skrenuti pozornost učenicima, mladim ljudima, na sve dobrobiti koje im tjelesno vježbanje osigurava tijekom cijelog  života.

Nositelj projekta je Gospodarska škola Varaždin

Ukupna vrijednost projekta je  35.696,02 kn od kojih će 28.496,02 kn financirati Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

Naziv projekta:  “Inovacijama mijenjajmo svijet na bolje – razmišljaj, stvaraj i živi održivo!”

U sklopu ovoga projekta učenici Gospodarske škole Varaždin prikupljali su otpadni papir i izrađivali ukrasne i uporabne košarice ukazujući time na važnost oporabe papira u skladu s potrebom pametnog gospodarenja resursima i održivog razvoja. O svojem projektu snimili  su video uradak koji  je u kategoriji Dizajn nagrađen putovanjem u  Strasbourg.  Petoro učenika i njihova mentorica tako će imati priliku posjetiti Europski parlament i ostale institucije Europske unije.

Naziv projekta: Život u plavom

Kratak opis projekta:

Gospodarska škola Varaždin je kao jedan od prioriteta odredila i energetsku učinkovitost s ciljem pobuditi što veći interes učenika za očuvanje okoliša i obnovljive izvore energije. U skladu  s tim prioritetom od 2010. godine nositelj je aktivnosti Centra izvrsnosti iz poduzetništva, gdje učenici – polaznici Centra koji dolaze iz cijele Županije i iz različitih srednjih škola stječu znanja i kompetencije vezane za razvoj poduzetničke ideje, te osnivanje i vođenje tvrtke. U sklopu projekta Život u plavom  prijavljenog na Javni natječaj  za dodjelu donacija u 2015. - Svjetlo na zajedničkom putu  Hrvatske elektroprivrede uz postojeće predmete Centra izvrsnosti će biti uvedeni dodatni sadržaji koji će učenike upoznati s pojmom Plave ekonomije  putem video konferencija, predavanja , radionica, okruglih stolova i posjeta . Očekivani rezultati projekta su podizanje osviještenosti o pojmu plave ekonomije te stjecanje znanja i želje za primjenu iste u praksi. Finalni proizvod projekta bit će i priručnik za učenike i nastavnike u kojem će biti objašnjeni principi plave ekonomije te njihova implementacija u nastavne predmete u školi.

Nositelj projekta:  Gospodarska škola Varaždin

Ukupna vrijednosti projekta: 19.994,00 kn