OBAVIJEST UČENICIMA 3. T, 3. V I 3. Z RAZREDA

Autor: Vjekoslav Mauriček, 25. 5. 2015.

POMOĆNIČKI ISPIT

Nakon uspješno završenog srednjeg obrazovanja u strukovnim programima za vezane obrte učenik polaže pomoćnički ispit koji se provodi u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje.

Ispit obuhvaća provjeru praktičnih i stručnih kompetencija potrebnih za obavljanje poslova određenog obrta u skladu sa standardom kvalifikacije.

Ispit se polaže pred povjerenstvom koje osniva Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, u kojem su zastupljene osobe koje imaju odgovarajuće majstorsko zvanje i nastavnici srednje strukovne škole za odgovarajuće zanimanje, s time da osobe iz obrta čine većinu.

Nakon položenog ispita izdaje se uvjerenje o položenom pomoćničkom ispitu.

Nakon položenog pomoćničkog ispita i dvije godine radnog iskustva u zanimanju, moguće je pristupiti polaganju majstorskog ispita.

KALENDAR POMOĆNIČKIH ISPITA ZA RAZDOBLJE

OD LIPNJA 2015. DO OŽUJKA 2016.

Pomoćnički ispit polaže se u tri ispitna roka za koja se određuje sljedeći kalendar i rokovi za prijavu:

• rok ( 15. lipnja – 15. srpnja 2015. )
    • Prijave za učenike koji su u školskoj godini 2014./2015. uspješno završili srednje obrazovanje u strukovnim programima za vezane obrte: do 19. lipnja 2015.

Prijave za kandidate koji imaju završeno srednje strukovno obrazovanje u istom obrazovnom sektoru te najmanje jednu godinu radnog iskustva u zanimanju u kojem žele polagati pomoćnički ispit: od 8. do 15. lipnja 2015.

Objava popisa kandidata koji imaju završeno srednje strukovno obrazovanje u istom obrazovnom sektoru te najmanje jednu godinu radnog iskustva u zanimanju u kojem žele polagati pomoćnički ispit: 19. lipnja 2015.

Objava konačnog popisa prijavljenih po strukovnim programima te mjesto i vrijeme održavanja pomoćničkog ispita: 30. lipnja 2015.

* Praktični dio ispita: od 1. do 6. srpnja 2015. (učenicima se priznaje praktični uradak koji je izrađen u okviru izradbe i obrane završnoga rada kao praktični dio pomoćničkog ispita)

* Pisani dio ispita: 9. srpnja 2015.

* Usmeni dio ispita: 13. srpnja 2015.

• rok ( 15. rujna – 15. listopada 2015. )
    • PRIJAVE : od 1. do 11. rujna 2015.

Objava konačnog popisa prijavljenih po strukovnim programima te mjesto i vrijeme održavanja pomoćničkog ispita: 18. rujna 2015.

* Praktični dio ispita: od 28. rujna do 6. listopada 2015.

* Pisani dio ispita: 7. listopada 2015.

* Usmeni dio ispita: 12. listopada 2015.

• rok ( 15. veljače – 15. ožujka 2016. )
    • PRIJAVE: od 8. do 12. veljače 2016.

Objava konačnog popisa prijavljenih po strukovnim programima te mjesto i vrijeme održavanja pomoćničkog ispita: 19. veljače 2016.

* Praktični dio ispita: od 22. do 29. veljače 2016.

* Pisani dio ispita: 1. ožujka 2016.

* Usmeni dio ispita: 4. ožujka 2016.