Poučavanje o holokaustu i sprečavanje zločina protiv čovječnosti

Autor: Vjekoslav Mauriček, 3. 2. 2015.

Učenici 3. B razreda smjera Ekonomske gimnazije Dajana Barukčić, Martin Blažunaj, Patricija Jerešić i  Marko Kovačić pod vodstvom Štefice Pokorny, prof., prezentirali su školski projekt – Gospodarske škole Varaždin pod nazivom „Povijest jedne obitelji“ na Državnom stručnom skupu u Varaždinu sa temom „Poučavanje o holokaustu i sprečavanje zločina protiv čovječnosti“, održanom od 25. – 28. siječnja, 2015.

U   Varaždinu je od 25. -28. siječnja 2015. održan Državni stručni skup „Poučavanje o holokaustu i sprečavanje zločina protiv čovječnost“ u organizaciji „Agencije za odgoj i obrazovanje“, „Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske“, „Yad Vashem-a“ iz Izraela, i „Memorial de la Shoah“ iz Francuske. Stručni skup su otvorili: gradonačelnik grada Varaždina G. Habuš, dipl. ing., izaslanik župana P. Štromara Varaždinske županije, ravnatelj AZOO Vinko Filipović, prof. Skup je održan po pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, te je izaslanica predsjednika prof.dr.sc I. Josipovića, gđa. Z. Vrabec Mojzeš održala prigodni govor, kao i izaslanik ministra prof.dr.sc.V. Mornara. Porgramu je nazočila predstavnica Veleposlanstva SAD-a, te veleposlanica Države Izrael NJ.E.Zina Kalay Kleitman, koja je održala predavanje.

U stručnom skupu su sudjelovali :

dr.sc. Tal Bruttmann, Memorial de la Shoah, Francuska,

dr.sc. Juliane Wetzel, Centar za istraživanje antisemitizma, Tehničko sveučilište u Berlinu,

dr.sc. Suzana Jagić i mr.sc. Sonja Poljak, OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec,

Loranda Miletić, Agencija za odgoj i obrazovanje, Zadar,

Kristina Jug ,OŠ „Petar Zrinski“, Jalžabet,