Učenice i nastavnice Gospodarske škole Varaždin u Španjolskoj

Autor: Vjekoslav Mauriček, 12. 5. 2022.

U okviru Erasmus+ projekta Arts for future, nastavnice Gospodarske škole Varaždin Irena Ipša i Renata Mađarić i učenice Jasmina Kramarić, Klara Mihin, Laura Lacković, Tonka Papec i Marija Roginek od 2. do 6 svibnja 2022. godine sudjelovale su u kratkoročnoj aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja u partnerskoj školi IET Tirant lo Blanc u španjolskom gradu Elche. U aktivnostima su sudjelovale i partnerske škole iz Njemačke, Grčke i Švedske.

Jedan je od ciljeva projekta podizanje svijesti učenika o zaštiti okoliša te uporaba otpada u stvaranju umjetničkih djela. Aktivnosti projekta uključivale su prezentacije i radionice o održivom razvoju, zaštiti oceana i CO2 otisku. Učenici španjolske škole prikupljali su otpadne materijale različitih boja pomoću kojih su na jednoj od radionica sudionici izradili replike slika poznatih slikara. U drugoj su radionici učenici reciklirali papir i karton u koji su umetnuli sjemenje biljaka. Na tom su recikliranom papiru učenici napisali pisma koja su međusobno razmijenili, a male komadiće papira sa sjemenjem posadili su u školskom vrtu. Jedan od zadataka bio je obaviti kupovinu na lokalnoj tržnici s naglaskom na odabiru lokalnih, kvalitetnih organskih namirnica od kojih su učenici kuharstva škole domaćina pripremili tradicionalno jelo: paellu.

Grad Elche poznat je po „street art“ umjetnosti tj. šetalištu uz rijeku koje je ukrašeno grafitima kao i po 2,5 kilometara dugom šetalištu „Palmeral“ na listi UNESCO-ove baštine. Palme su zaštićena vrsta te ih u gradu ima oko 200 000. Učenici i nastavnici imali su priliku razgledati ove i ostale povijesne znamenitosti uz stručno vodstvo.

Organizirana je i stručna posjeta gradu Valenciji u kojoj su učenici uz pomoć studenata turizma i umjetnosti obišli najvažnije povijesne znamenitosti te lokalitete „street art“ umjetnosti u centru grada. U „Gradu umjetnosti i znanosti“ koji je zapravo futurističko remek djelu španjolskog arhitekta Calatrave pogledali su edukativni film o zaštiti oceana.

Projektne mobilnosti nastavljaju se u rujnu kada će domaćin biti Gospodarska škola Varaždin.

« Svibanj 2022 »