VALENTINA DRNETIĆ, 4.C I VALENTINA SKOK, 4.H - SUDIONICE JEDRILIČARSKE FLOTE MIRA

Autor: Vjekoslav Mauriček, 10. 11. 2015.

Humanitarna jedriličarska flota prijateljstva „Mirno more“ održana je od 19. do 26. rujna 2015. godine  sa sjedištem u marini Kaštela, a sudjelovalo je  više  od 800 djece i mladih iz dvadesetak država.

U organizaciji Udruge Mirno more Varaždin i pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, ove su godine uzorni učenici srednjih škola s područja Varaždinske županije po 4. puta sudjelovali na humanitarnom međunarodnom projektu „Mirno more- flota prijateljstva“. Riječ je o socijalno- pedagoškom projeku udruženja Mirno more iz Austrije,a  namijenjen je djeci i mladima različitih nacionalnosti, različitog socijalnog podrijetla i statusa te različitih fizičkih i psihičkih sposobnosti. Glavni cilj je stjecanje socijalnih kompetencija; vrlina ophođenja, druženja, sposobnosti timskog rada, uvažavanje različitosti, mirnog rješavnja konflikata te razvijanje ekološke svijesti.

Četrnaest srednjoškolskih odlikaša  sa profesionalnim skiperima i 3 pedagoške voditeljice, pridružilo se sa dvije jedrilice floti od preko 100 jedrilica koje su plovile Splitskim akvatorijem. Među izabranima su bile i naše učenice Valentina Drnetić  iz 4.c i Valentina Skok iz 4.h te kao voditeljica profesorica Dubravka Kunić.  Osim uživanja u prirodnim  ljepotama našeg mora i  otoka Hvara, Brača i Šolte, mladi su posjetili i kulturno povijesne znamenitosti spomenutih otoka. Također, sudjelovali su u radu tribine „Peace talk“ na aktualnu  temu- izbjeglice,   u izradi radio emisije koja je bila emitirana na radijskoj postaji Kaštela te na kretivnoj olimpijadi.  Završna manifestacija   je održana u splitskim vratima  kada su sudionici flote u formaciji svih jedrilica  istovremeno pustili u zrak preko 1000 balona s porukom mira i prijateljstva. Vrijeme je bilo promjenljivo, ali su  mladi  ipak stekli osnovna znanja o jedrenju i mornarskim čvorovima te dobili juniorske skiperske iskaznice. Cijelo vrijeme se sa sudionicima družila dugogodišnja ambasadorica projekta, brončana olimpijka, plivačica Mirna Jukić.

Ovih tjedan dana bilo je sigurno  nezaboravno za sve sudionike što su varaždinski srednjoškolci  potvrdili  svojim izjavama oduševljenja telefonski gostujući  u eteru Radija Sjeverozapad. Na kraju  treba  zahvaliti  sponzorima koji su i ove godine pomogli u realizaciji projekta.