POSJET UPRAVNIH REFERENATA I POSLOVNIH TAJNIKA USTAVNOM SUDU REPUBLIKE HRVATSKE

Autor: Vjekoslav Mauriček, 19. 5. 2022.

Učenici četvrtih razreda Gospodarske škole Varaždin smjera Upravni referent i Poslovni tajnik posjetili su 19.5.2022. godine Ustavni sud Republike Hrvatske. Posjet je dogovorila Katica Kalogjera Novak, naša dosadašnja ravnateljica koja je sa sadašnjom ravnateljicom Jasminkom Kelemen te nastavnicama strukovnih predmeta s područja prava Darinkom Jezidžić, Šteficom Erdec i Gordanom Kukina Balun bila u pratnji učenika u Ustavnom sudu.

Ustavni sud nije sud u klasičnom smislu. Njega se često naziva „četvrtom vlasti“ ili „međuvlasti“ i  učenicima nije jednostavno shvatiti što, na čiju inicijativu i na koji način taj sud radi – organizirana terenska nastava je imala svrhu pomoći rasvijetliti ulogu tog suda u našoj zemlji te potaknuti učenike na zainteresiranost za zadaće vlasti, aktivno građanstvo  i korištenje mehanizama zaštite njihovih prava.

Domaćini su se potrudili na jednostavan način približiti nam ustavno sudovanje općenito te naš Ustavni sud i njegovu ulogu.

Učenicima je dr.sc. Teodor Antić, glavni tajnik Ustavnog suda, prezentirao povijest ustava, korijene ustavnog sudovanja te svrhu i  modele ustavnog nadzora koji su danas prisutni u svijetu s naglaskom na austrijski model koji se primjenjuje i kod nas. Posebno je zanimljivo bilo čuti o ustrojstvu suda, sudskoj upravi, donošenju odluka i postupku sa spisima. Kakve predmete sud rješava i kojim tempom približeno nam je kroz statističke podatke.

Dr. sc. Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda, također se potrudio učenicima objasniti značaj Ustavnog suda, ali i dati odgovore na naša sasvim praktična pitanja vezano uz teme koje su podijelile društvo unatrag godinu dana.

Našem posjetu su prisustvovali i sudski savjetnici čiju je ulogu predsjednik suda posebno istaknuo i pohvalio.

Zahvalni smo predsjedniku Ustavnog suda, glavnom tajniku te zaposlenicima suda i sretni što smo iz prve ruke saznali kako i što se radi na Ustavnom sudu.

« Srpanj 2022 »