28. siječnja - Europski dan zaštite osobnih podataka

Autor: Vjekoslav Mauriček, 26. 1. 2021.

Svake se godine 28. siječnja obilježava kao Europski dan zaštite osobnih podataka.

6 savjeta za sigurno korištenje interneta:

1. Sve što objavite, lajkate, podijelite, komentirate ostaje zapisano negdje i da valja dva put promisliti prije svake objave. Dobro je i za pripomenuti da brisanje posta s Fejsa ne znači da su te informacije o nama izbrisane.

2. Otvorenost u odnosima je ključ, kao i u pojašnjavanju da je svakom njihovom objavom u pitanju i privatnost cijele obitelji i da kao obitelj možemo riješiti svaku dvojbu oko sigurnosti na internetu.

3. Upoznajte phishing prijetnje i kako uobičajeno takvi emailovi ili poruke izgledaju te što se u njima traži od naših podataka. Važno je naučiti nikako ne klikati na linkove bez provjere s odraslima i da ne dijeliti svoje osobne podatke putem takvih poruka.

4. Ne prihvaćajti prijateljstva na društvenim mrežama s nepoznatim osobama. Provjerite s odraslima postavke privatnosti na društvenim mrežama za svoje račune  i stavite da vaše objave vide samo vaši prijatelji.

5. Nemojte odgovarati na razne zabavne kvizove na društvenim mrežama.

6. Učenici, vaši roditelji imaju puno pravo i obvezu voditi brigu o zaštiti vaše privatnosti, imaju i pravo u vaše ime zatražiti pristup osobnim podacima koje određena društvena mreža ili web stranica prikuplja od vas.

Pogledajte brošure u kojima su primjeri zaštite osobnih podataka!

Na poveznicama pogledajte video materijale koje je pripremila Agencija za zaštitu osobnih podataka - AZOP!

« Ožujak 2021 »

UPISI 2020./2021.